Arıza tespit cihazları bir diğer adıyla obd (on board diagnostic) cihazı olarak bilinmektedir. Araç üzerindeki obd soketinin bulunmasının sebebi elektronik kontrol ünitesi ile iletişim sağlamasıdır. Teknoloji ilerledikçe araç üzerinde modüller ve sensörler elektronik olmuştur. Bu parçalar arızalanabilir veya iletişim kopukluğu yaşayabilir.

Araç üzerinde bulunan obd soketine universal (oem) ariza tespit cihazi veya kendi servis cihazına bağlayarak arıza tespiti yapmak ve onarmak daha hızlı ve kesim çözümdür. Araç üzerindeki elektronik veya sensör arızalarını arıza tespit cihazını takmadan  teşhis etmek mümkün fakat bu deneme yoluyla olur ve işi yapan kişiye ciddi anlamda zaman kaybına yol açabilir.

Yeni nesil araç üzerindeki sistemler elektronik olduğu için arıza tespit cihazı bağlayarak diagnostik yapmak işi yapan kişilere ekstradan zaman kazandırmaktadır.  Teknoloji ilerledikçe araç üzerindeki sensörler ve beyinlerde artmaktadır.

Arıza Tespit Cihazları Kullanım alanlarına göre ayrılmaktadır.

1) Binek Arıza Tespit Cihazları ; Binek araçlarda kullanılan araçta diagnostik, kalibrasyon , adaptasyon yapmaya yarayan cihazlara denir .

Her marka için kendi servis arıza tespit cihazı olmasına rağmen universal (oem) olarak kullanılan arıza tespit cihazları da bulunmaktadır.

Kullanılan Bazı Binek Servis Cihazları  

Bmw Icom A3 Arıza Tespit cihazı: Bmw ve Mini marka araçlarda kullanılan yetkili servis cihazıdır.
Hyundai – Kia Arıza Tespit Cihazı: Hyundai- Kia Marka Araçlarda kullanılan yetkili servis cihazıdır.
Peugeot Lexia Arıza Tespit Cihazı: Peugeot ve Citroen marka araçlarda kullanılan yetkili servis cihazıdır.
Mercedes C5 Arıza Tespit Cihazı: Mercedes araçlarda  binek ve hafif ticari araçlarda kullanılan yetkili servis cihazıdır. Ağır vasıta araçlar için uyumludur.
Volkswagen , Audi , Seat , Skoda Arıza Tespit Cihazı: Vag grubu araçlarda kullanılan yetkili servis cihazıdır.

Renault ve Dacia Arıza Tespit Cihazı: Renault  ve Dacia marka yetkili servislerde kullanılan arıza tespit cihazıdır.

Binek Universal Arıza Tespit cihazı olarak ;

-Autel mx808 Universal Arıza Tespit Cihazı : Ücretsiz güncellemesi olan, kırılmaz tablete sahip olan , adaptasyon, kalibrasyon , akü resetleme, enjektör kodlama işlemlerini profesyonel olarak gerçekleştirebileceğiniz universal arıza tespit cihazıdır.

-Autel 908s pro Universal Arıza Tespit Cihazı: 2 yıl güncellemesi ücretsiz olan, Kırılmaz tabelete sahip, adaptasyon , kalibrasyon gibi işlemlerin yanında Volkswagen, Seat, Skoda ve Audi araçlarda gizli özellik açabileceğiniz, online ve uzun kodlama, Mercedes Marka Binek araçlarda ( Far, Motor beyni, Şanzıman , Eps(Direksiyon ) gibi işlemlerde online kodlama yapabilirsiniz.

-Autel Elite Universal Arıza Tespit Cihazı: 908s pro ile aynı özelliklere sahip olan sadece 2 kat daha hızlıdır. işlemci farkı bulunmaktadır.

Launch Binek Arıza Tespit Cihazı: Universal arıza tespit cihazıdır. Volkswagen araç gruplarında eps kodlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kodlama , Adaptasyon, kalibrasyon gibi işlemleri tüm marka araçlarda gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanılan Bazı Ağır Vasıta Arıza Tespit Cihazları 

Man Arıza Tespit Cihazı: ( Man T200 Ağır Vasıta Arıza Tespit Cihazı): Man marka ağır vasıta araçlarda kullanılan yetkili servis cihazıdır.
Daf Arıza Tespit Cihazı: Daf ağır vasıta araçlarda kullanılan yetkili servis cihazıdır.
Iveco Arıza Tespit Cihazı:( Iveco Eltrac Ağır Vasıta Arıza Tespit Cihazı): Iveco yetkili servislerde kullanılan yetkili servis cihazıdır.
Cummins Arıza Tespit Cihazı: Temsa, Isuzu Cummins motorları çıkan araçlarda kullanılan ağır vasıta , otobüs yetkili servis arıza tespit cihazıdır

Ağır Vasıta Universal Arıza Tespit Cihazı;

– Jaltest Universal Ağır Vasıta Arıza Tespit Cihazı; Jaltest marka ispanya üretimi cihaz ile Euro4, Euro 5 , Euro 6 Ağır vasıta Tüm araçlarda adaptasyon , kalibrasyon hata kodlarını giderme gibi işlemleri profesyonel yapacağınız şemalarını , Teknik şemalarını görebileceğiniz bir arıza tespit cihazıdır.

-Jaltest Marin Arıza Tespit Cihazı: Marin Araçlarda içten motorlu, Dıştan Motorlu, Jet ski ve Sabit Motorlu araçlarda kullanabileceğiniz arıza Tespit Cihazıdır.

-Jaltest Dorse Arıza Tespit Cihazı: Wabco , Knoor ve Haldex marka frenlerde profesyonel kullanabileceğiniz dorse fren arıza tespit cihazıdır.
-Jaltest Etm (Elektronik Test Modülü ) sayesinden dorselerdeki ebs , abs Gibi beyinlere masa üstü pnömatik tezgahlar yardımıyla hatalarını çözebileceğiniz bir cihaza sahiptir.