Eminiz birçoğunuz arkadaşınızdan, akrabanızdan, yakın yada uzak çevrenizden veya otomobilimizin tamiri için gittiğiniz ustanız dan biraz daha abartırsak rastgele otomobil üzerine muhabbet yapan bir grup insanın muhabbetine kulak misafiri olarak katılmış ve gizli özellik konusunu duymuş olabilirsiniz.

Peki nedir bu araçlardaki gizli özellik?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce bu makaleyi okuyanlar odak noktası olarak kendi araçlarını gözlerinin önüne getirerek okumaya başlayacaklardır. Eski veya yeni bir otomobile sahip olabilirsiniz ve kendi aracınızda bu özelliklerin olup olmadığını, hangilerini aktifleştirebileceğinizi merak ediyorsunuzdur.

Araçlar birçok farklı paketler halinde sunularak insanların kullanımına sürülüyor.Sunulan bu paketlerin özellik ve opsiyonları araca entegre ediliyor. Yapılan bu farklılıklar ile fiyatlar belirleniyor.
Bir örnek ile anlatacak olursak Volkswagen markasının Passat modelinde drive mode tuşu her paketinde sunulmamaktadır. Drive mode butonuna sahip otomobillerde direksiyon sertliği bu buton yardımıyla ayarlanabiliyor.Ancak bu butona sahip olmayan araçlarda bu özellikler mevcut fakat drive mode butonu konulmayarak araçların fiyatı  bu butona sahip araçlara oranla daha düşük satışa sunulmaktadır.Konunun başlığı olan gizli özellik nedir sorusu ise bu kısımda devreye girerek yapılan kodlamalar ile araçta olan bu özellikler gün yüzüne çıkmaktadır.

*Araç kumanda düğmesine 2 saniye basılı tutup çektiğinizde sunroof’un ve camların otomatik kapanması

*Ani kalkışlarda aracın sağa sola kaymasını kafa atmasını engelleme

*Alarm hazırlığı olan araçlarda açma kapama DWA onay sesi

*Gündüz farlarının MFA yol bilgisayarı ekranında açıp kapatabilme

*Kadran selamlama

*Selektör yapıldığında sislerin yanıp sönmesi

*Geri vitese atıldığında sağ aynanın aşağı inerek kaldırılması

*Klima profilini açmak

*Amerikan parkları açmak

*Klima auto modda iken fan hızı gösterimi

*Sis farlarını gündüz sürüş farı olarak kullanma vs.

Bu gibi çeşitlendirilecek birçok özellik gizli özellik olarak hayata geçmiş ve bu işlemler paketinin dışındaki araçlara uygulanarak aktifleştirilmektedir.
Örneklendirdiğimiz bu özellikler genel araçları kapsayarak yazılmış olup her araç için geçerli olmayabilir.

Bir başka konu olan ve bu konu hakkında araştırma yapan insanların aklına gelebilecek önemli sorulardan biri  ise araçta var olan özellikler üretim aşamasında neden açılmıyor?
Bunlardan ilki herkesin düşüneceği gibi ticari sebepler olsa da bunun ile sınırlı kalmıyor.
Emniyet kemer ikazı kapatma, fren pedaline basmadan araç çalıştırma gibi bazı güvenlik problemlerine yol açacak özellikler , araçların üretim aşamasında insanların güvenle araç kullanmalarını amaçladıkları için aktif hale getirilmemektedir. Bu marka değeri içinde önemli bir unsurdur.

Peki  diğer bir merak konusu olan kısım, yapılan bu işlemlerin araçlara bir zararı var mı? Sorusunu akla getiriyor.
Yapılan bu işlemler araçların elektronik veya mekanik aksamlarına zarar vermeyeceğinden ötürü gönül rahatlığı ile uygulanmaktadır.