Easytronic yarı otomatik vites şanzıman teknolojisi arasındadır. Easytronic şanzıman ayırıcı vasıtası ile elektriğin verdiği güç ile çalışmaktadır. Easytronic şanzıman sisteminde vites geçişi sırasında otomatik olarak aktarım yapıldığı halde sürücüler vites geçişlerini hissederler.

Easytronic şanzıman tek kavramalı bir vites kutusu içermektedir. Easytronic şanzıman sisteminde kavrama ile vites tamamen elektronik
bir teknoloji ile çalışmaktadır. Yani aracınızı ister otomatik isterseniz de manuel olarak kullanabilme durumunuz mevcuttur. Tam otomatik şanzımanlı araçlar ile kıyaslama yapılır ise konfor bakımından easytronic şanzıman sistemi biraz geride kalabilir fakat Easytronic şanzıman sistemi yakıt tasarrufu olarak çok başarılıdır.Bu tarz şanzımanlarda,şanzıman kartlarının arızaları yazılımsal olarak baş göstermektedir.İoterminal beyin programlama cihazı ile şanzıman kartı hamlama virgin ve update gibi işlemleri sağlayabilirsiniz.İoterminal cihazı sadece şanzıman yazılımı güncelleme işlemi yapmıyor ayrıca motor beynı yazılımı okuma işlemini de gerçekleştiriyor.Motor beyni okuma ve yazma işlemine ek olarak beyin paketleri İoterminal cihazlarında mevcuttur.Ioterminal ECU Programlama cihazı ile araçlarda OBD soketi ve PIN Uçları üzerinden Flash ve Eprom yazılımlarını okuyabilir. Araçların BSI modülleri içerisindeki PIN kodunu okuyabilir, aynı zamanda BSI modüllerini programlayabilirsiniz.İoterminal ile easytronic şanzıman yazılım güncelleme işlemini (Ioterminal VAG-DSG Eastronic Şanzuman Programlama Paketi  ile gerçekleştirebilirsiniz)