Koltuk Doluluk Sensörü Nedir?

Koltuk doluluk sensörü, bir yolcunun mevcut olup olmadığını ve araçta bir koltuk işgal edip etmediğini tespit etmek için kullanılır.

Bu sistem, bir kaza durumunda sadece gerekli hava yastıklarını açacak şekilde tasarlanmıştır. Bir yolcu koltuğu doluluk sensörünün kullanılması, bir kaza durumunda sadece gerekli hava yastıkları patladığından onarım maliyetini azaltır. Açıkçası koltuk doluluk sensörlerinin doğru şekilde çalışması ve çarpma anında araçta yolcu bulunmaması durumunda, sadece sürücü hava yastıkları devreye girer. Böylece onarım maliyeti daha düşük olacaktır.

Ne yazık ki, zamanla koltuk doluluk sensörü bir yolcunun tüm ağırlığını taşıdığı için arızalanmaya başlar.

Sensör matı arızalandığında, aracın hava yastığı uyarı ışığı yanarak bir arızayı gösterir ve tüm sistemi kapatır.  Bir hava yastığı ışığı yanarsa , çarpma durumunda hava yastıklarının hiçbiri patlamaz.

Hava yastığı uyarı ışığı, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu artık bir MOT arızasıdır.

Şimdiye kadar bir yedek koltuk doluluk sensörü matı tek onarım yöntemi olmuştur. Deri ve köpüğün arızalı sensör şiltesine erişmek için koltuk çerçevesinden çıkarılmasını gerektirdiği için bu oldukça maliyetli bir onarımdır.

Hava yastığı modülünü koltuk doluluk sensörünün  kandırmak için piyasada hayatınızı tehlikeye atabilecek yollar izlenmektedir.

Koltuk doluluk sensörünü değiştirmek ve iptal etmek yerine, Nitro Mekatronik sizler için sunmuş olduğu JULİE UNİVERSAL emulatör ile bağlantılarınızı sağladıktan sonra  bu tehlikeyi ortadan kaldırmak çok kolay.