Lastik Basınç Sensörü Nedir?

Tpms ( Tire Pressure Monitoring System) yani lastik basınç izleme sistemi, hava basıncını ölçmek, bir yada daha fazla lastikteki hava basıncı yüzde yirmi beş seviyesinin altına düştüğünde bizi ikaz etmesi için yapılmıştır.

Lastik basınç sensörü lastik havasını ekrana yansıtıp ölçen cihazdır. Aracın Tpms modülü ile iletişim kurar. Sensörler pille çalışır. Pillerin ortalama ömrü yedi yıldır ve pili değiştirilemez. Pili bitince bu sensörler araçta arıza lambasını yakar bu durumda sensörlerin değiştirilmesi gerekir. Her Tpms sensörünün  Id’si yani kimlik numarası farklıdır. Ve bu sensör kimliği aracın Tpms modülüne kaydedilir. Sensör değiştirildikçe yeni sensör kimliğinin lastik basınç izleme sistemi modülüne kaydedilmesi gerekir.  Lastik basınç sensörü değiştirildikten sonra muhakkak eşleştirme yapılmalıdır, tanıtma işlemi yapılmazsa sensör devreye girmez ve işlevselliğini kaybeder.

Lastik Basınç Sensörleri Nasıl Programlanır ?

Bunun üç yöntemi vardır;

  • Otomatik Yeniden Tanıtma: Aracı belli bir hızda ve belirli bir süre sürmek
  • OBD Üzerinden Yeniden Tanıtma: Sensör kimlik numarasını aracın motor beynine tekrar yazmak, bunun için aracın obd soketine takılan bir lastik basınç izleme sistemi cihazı gerekir.

Bu işlem genellikle Kore ve Japon grubu araçların çoğunda, Chrysler, Fiat, Jaguar Land Rover araçlarında kullanılır.

  • Sabit Yeniden Tanıtma: Bu işlem sırasında yeni sensör kimlik numarasını tanıtmak için aracın hareket halinde olmasına gerek yoktur. Araç park modundayken yapılmalıdır.

Bu prosedür çoğunlukla GM, Ford, Nissan gibi bazı Çin ve Japon yapımı araçlarda kullanılır.

Sensör tanıtma işlemi bizim de satışını yaptığımız Tpms cihazları ile yapılır. Tpms cihazınız ile sensörlerinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilir, lastiğinizin hava basıncını ve sıcaklığını okuyabilir, sensörlerin pil ömrünü ve kimlik numarasını görüntüleyebilirsiniz. Distribütörü olduğumuz Autel firmasının TS508 ve TS608 modelleri ile aynı zamanda aracınızın arızalarını belirleyebilir, servis sıfırlaması işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Autel’in tüm tpms cihazları Amerika, Asya ve Avrupa tpms donanımlı araçlarının yüzde doksan sekizinde mevcut sensörleri değiştirmek için sensörleri programlayabilir.

Lastik Basınç Sensörü ve Lastik Basınç İzleme Sisteminin Faydaları

Düşük yada yüksek basınç ikazı verir.

Aracınızın performansını yükseltir.

Lastiklerde kaçak hava uyarısı varsa bunu sürücüye bildirir.

Hava basıncından kaynaklanacak problemleri göreceğiniz için lastik patlamalarına engel olarak kazaları önler.

Lastik Basınç Sensörü ve Tpms cihazı almak ve bizimle iletişime geçmek için tıklayın !

 

https://nitrobilisim.com.tr/urun-kategorisi/tpms-cihazlari