Akıllı  Araç Uzaktan Yönetim ve Tanıma Sistemi Sizlerle
30 Nisan 2021 Cuma

Akıllı Araç Uzaktan Yönetim ve Tanıma Sistemi Sizlerle

TUIK verilerine göre ülkemizde 20 milyonun üzerinde araç bulunmakta, bu araçların yaklaşık %90'ı obd2 protokolüne sahip araçlardan ve yaklaşık %30'u üst segment araçlardan oluşmaktadır ve bu Üst segment araç sahipleri kendi araçlarına yatırım yapmaktan çekinmemektedirler.

WTO'nun verilerine istinaden günümüz tüketicileri hayatı kolaylaştıran, uzaktan kontrol sistemlerine yönelmektedirler.

Bu sistemlere uzaktan komut anahtarlar, akıllı ev sistemleri örnek gösterilebilir.

Üreteceğimiz Nitro smart cihazımız ile araç sahiplerine geniş bir konfor alanı sağlamış olacağız.

Projemizde; sesli komut ile araç modÜllerini kontrol etme, arıza tespit, canlı verileri görüntüleme, verileri analiz etme, aracın orjinal Km verisini görüntüleme, araç şase numarasını bulma, araç bakım zamanlarını kullanıcıya bildirme ve telematic gibi birçok özellik birarada olacaktır.

Tüm bu özellikleri modüler olarak sunmayı planlıyoruz. Ortaya çıkacak olan ürün hem B2B hem de B2C olarak kullanılabilecektir.

Nitro Smart Tool Cihazımız arıza tespitine ek olarak; telematik, veri analiz, sesli komutla modul kontrolü özellikleri olacaktır.

Piyasada bu işlemlerin hepsini yapabilen başka bir cihaz bulunmamaktadır.

Ortaya çıkacak ürün Binek/Ağır Vasıta tüm araçlarda, IOT yazılım ile çalışabilecektir.

Kullanıcı arayüzü android tabanlı olacak, ek olarak telematik arayüzü için windows tabanlı yazılımda tasarlanacaktır. Aracın canlı konumu takip edilebilecek, sürücüye filo yöneticisi tarafında mesaj gönderilebilecektir. 

Otomotiv ana başlığı altında V2X etkileşim teknolojileri altında "Katma değerli servis (value added services) uygulamalarına yönelik V2X ürün ve teknolojileri" maddesiyle ilişkilendirilmiştir. 

Gerçekleşmesi planlanan proje, OBD2'den arıza tespiti yapabilmek üzere üretilecektir. Araçtaki tüm donanımın ve elektroniğin kontrol edilmesini, arızaların anlık olarak tespit edilmesini, arızaların hafızasına kayıt edilmesini ve istenen anda arızaların okunmasını mümkün kılmıştır. 

Nitro Smart ürünü IOT yazılım ile çalışacaktır. Kullanıcıya kolay kullanım sağlayabilmek adına yazılım ara yüzü android tabanlı olacak ve kullanıcı telefonu ile cihazı kontrol edebilecektir. Ayrıca cihazın B2B bir cihaz olarak kullanılabilmesi maksadıyla windows tabanlı yazılım da mevcut olacak filo sahibi firmalar bu ara yüz vasıtasıyla araçların ortalama yakıt tüketiminden, fren balata aşınma oranlarına kadar tüm canlı verilere analiz edilmiş olarak ulaşabilecekler ve aracın canlı konumunu takip edebilecek ve araç sürücüsüne mesaj gönderebilecekler.

Dolayısıyla proje sonucu ortaya çıkacak ürün hem B2B hem de B2C kullanıma uygun olarak tasarlanacak ve de özelliklerinin modüler olarak kullanılabilmesi sayesinde kişiye özel arıza tespit cihazı oluşturulmasına olanak sağlayacaktır. 

 Endüstri 4.0'ın günümüzde giderek önemini artırması, taşımacılıkta bulunan firmaların endüstri 4.0'a uyum kapsamında adımlar atmasını gerektirmektedir.

Bu sebeple bahse konu filo sahiplerinin tüm araçlarını aynı anda harita üzerinde görebilecekleri ve anlık olarak araç arızaları, yakıt durumu, araç hızı, ortalama yakıt tüketimi, balata aşınma ortalaması gibi araçla ilgili özellikleri takip edebilmeyi talep etmektedirler.

Nitro Smart Tool İle çıktılar filo sahiplerinin bu isteklerini karşılayacak ve kapsamlı bir hizmet sunacaktır.


Yorumunuzu bırakın