Satışı Artan Hibrit Otomobilleri Türkiye'de Sevdi...
8 Ocak 2021 Cuma

Satışı Artan Hibrit Otomobilleri Türkiye'de Sevdi...

Yakıt konusunda tasarrufa rağmen güç kaybı yaşamayan hibrit otomobiller dünya da satış rakamları ile sevildiğini göstermekte.

Yakıt tüketimi ile çalışan motorun aksine elektrik aksamlı üretilen bu araçlarda farklı bir sistem kullanımı ile güç kaybı yaşanmıyor ve yine aynı şekilde sessiz çalışmakta.

Dünyada devam markların gözdesi olan bu araçlar Türkiye’de kullanıcılar tarafından beğenildi.

Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre firma 2017 yılının ilk yarısında satış rakamı olarak oldukça büyük bir başarıya imza attı ve bu satış rakamının yüzde 40 hibrit otomobillere ait.

Dünya da hızlıca ilgi görmeye devam eden bu otomobillerin Türkiye’de henüz ön plana çıkan bir araç olmamasına rağmen rakamlara göre bazı kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmış.

Yani ülkemizde de yakın zamanda hibrit araçların sayısını artık trafikte çok dikkat çekecek şekilde görmemiz mümkün   Hibrit otomobil nedir sorusunu kısaca özetledik ama avantajlarının detayına inmeden dezavantajları konusuna girelim.

Sonuç olarak arıza yaptığında onarımı konusunda sorun yaşayacağımız bir araç.

Yani en azından şu an da değil sokak başı her şehirde bile onarım merkezi olacak bir araç değil.

Fiyat olarak da oldukça yüksek. Bunlar hadi yeni yeni piyasada yayılmaya başladığı için kabul edilebilir belki ama hız konusu birçok kullanıcıyı tatmin etmeyecektir.

Şehir içi kullanımda fazlasıyla tamam diyebileceğimiz bir araç ama şehirler arası kullanım konusunda yetersiz kalacak gibi durmaktadır.

Avantajlarını yeni baştan hızlıca geçecek olursak tabi ki öncelikle yakıt tasarrufu ve bunun yanı sıra elektrikli olması nedeniyle iç donanım konusunda tam konfora sahip olmak mümkün.

Kullanım sırasında ses sıfır denecek kadar az ve çevreyi kirletmesi de aynı şekilde yok denebilir.

Hibrit araçlarda kendini şarj edebilir bazı donanımsal özellikler bulunmakta ve geliştirilmeye de çalışılıyor.

Yorumunuzu bırakın