Ford Cargo Beyin Tamir Cihazı Nedir? Nasıl Kullanılır?
Tuesday, January 5, 2021

Ford Cargo Beyin Tamir Cihazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüz araçları elektronik sistemler ile donatılmıştır. Bunların başında da ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) motor kontrol ünitesi gelir. ECU’nun diğer adı motor beyni olarak geçmektedir. Motor beyni aracın üzerindeki bütün elektronik aksamları ve araç üzerinde bulunan sensörleri kontrol eden mikro işlemcisi olan bir ünitedir. Araçlarda bulunan ECU arızalandığı zaman yeni bir ECU almak oldukça maliyetlidir. Günümüz teknolojisinde ECU; binek, hafif ticari, ağır vasıta, traktörler, iş makineleri gibi araç gruplarında kullanılmaktadır. ECU motor beyni büyük ölçüde krank mili sensörü, hava akış metre sensörü, turbo basınç sensörü gibi sensörlerden gelen CAN LINE sinyallerini kontrol ederek motorun ürettiği Tork gücünü belirler ağır zorlanmalarda ani güç kaybını önler elektronik kontrol ünitesine sahip tüm araçlarda bu sistem kullanılmaktadır. Beynin içi karmaşık bir elektronik entegre sistemi ile donatıldığı için beyindeki arızayı olmakta uğraş gerektiren bir iştir. Ford Cargo beyin tamir işlemi artık Nitro Mekatronik Garajlarda yapılmaktadır.

Nitro Mekatronik olarak 2009 yılından beri otomotiv sektöründe Arıza tespit cihazlarının, Beyin programlama cihazlarının distribütörlüğünü satışını ve satış sonrası teknik servis hizmetlerini veriyoruz.

Kendi alanımız olan Motor beyninin arızasının tespit edilmesinin ne kadar zor olduğunu bildiğimiz için ECUTEST KF-1500 Beyin test cihazını uzun uğraşlar sonunda üretmeyi başardık. Her geçen gün daha da geliştirdiğimiz ECUTEST cihazı ile enjektör testi, krank ve kam mili giriş testi, immobilizer testi ve ECU üzerindeki bütün sensörlerin giriş ve çıkış testini gerçekleştirebilirsiniz.

Ford Cargo Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?

Ford Cargo beyin tamir işlemi; Ford 1838 ağır vasıta araçlarda BOSCH EDC7UC31 motor beyini kullanılmaktadır. ECUTEST cihazı ile ECU içi açılmadan sadece pin uçları sayesinde bağlantı gerçekleştirilir. Ardından online bir sistem üzerinden e-posta adresi ve şifresi ile EcuTest programına giriş yapıldıktan sonra Ford Cargo 1838 aracımıza ait olan BOSCH EDC7UC31 beyne uygun soket takılarak araç üzerinde test eder gibi testi basit bir ara yüzle yapılmaktadır.

ECU bağlantısını BOSCH EDC7UC31 beynine ait soket yardımıyla veya ECUTEST cihazınızın yanında verilen bütün araçları destekleyen üniversal kablo ile gerçekleştirebilirsiniz.

Soket bağlantılarını yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek ECU hatalarını nokta atışı bulabilirsiniz.

 • Araca ait bütün parametreler ECU seçim esnasında yüklenir ve gerekli bilgiler server üzerinden otomatik olarak yüklenmektedir.
 • Program sayesinde seçilen ECU’ya ait server da bulunan olan veri tabanı (Nitro Mekatronik tarafından oluşturulan) sayesinde soketlerin bağlantı şeması; fotoğraflar ve videolar halinde gösterilecektir.
 • Bağlantı gerçekleştikten sonra ECU’dan alınması gereken voltajları, enjektörleri, sensör ve valf çıkışları ekrana yansıtılacaktır.
 • Eğer ECU’da hatalar mevcutsa, hatalı olan bölümlerdeki değerler kırmızı renkle gösterilmektedir.
 • Kırmızı renk ile gösterilen hataların üzerine geldiğinizde şema üzerinde parça numarasına kadar görüntüleyebilirsiniz.
 • Sizin yapmanız gereken tek şey arızalı olan entegreyi değiştirmektir.
 • ECU da bulunan hatalar giderildiğinde otomatik olarak kırmızı rengin ekranda düzeldiği görülecektir.
 • ECUTEST cihazı ile simülasyonu yapılan ECU üzerinde, araç ile çalışılıyormuş gibi bütün değerleri görüntüleyebilirsiniz. Gaz pedalı görevi yapan bir buton sayesinde tüm hareketli sensörlerin ve parametrelerin üzerinde test yapılabilirsiniz. Ayrıca ECU-Test cihazı ile ECU’daki canlı değerler görülebilirsiniz.
 • Motor Kontrol Ünitesi ile immobilizer, body, gösterge, ABS vb. eşleştirmeler yapılabilir.
 • Araçların kontrol ünitelerini değiştirmek yerine tamir edip yeni bir ECU masrafı yapılamasına gerek kalmaz.
 • ECU Test cihazı ile sensör giriş ve çıkış bilgilerini, voltaj değerlerini, olması gereken değerleri, ölçülen değerleri görüntülenebilir. Simülatör ile cihaz üzerinden kontrol ünitesi içerisine sinyal göndererek gerekli analiz ve tetikleri yapılmaktadır.


Leave your comment