HITACHI İŞ MAKİNASI BEYİN TAMİRİ NASIL YAPILIR?
Monday, January 4, 2021

HITACHI İŞ MAKİNASI BEYİN TAMİRİ NASIL YAPILIR?

Araç beyin arızası nasıl tespit edilir?
Aracın beyni veya ECU, çeşitli motor sensörlerinden ve aracın diğer parçalarından aldığı verilerle aracın motorunun ve ekipmanının düzgün çalışmasını sağlayan kısımdır. Belirli bir parçada meydana gelebilecek herhangi bir arıza, neredeyse tüm ekipmanların ve işlevlerin çalışmasını etkileyecektir.

Araç Beyin Arızası

Aracın bataryası boşaldığında, batarya başka bir batarya ile doldurulduğunda, farklı batarya voltajları ve ters polarite nedeniyle aracın beyninde bir arıza meydana gelebilir.

Bir aracın beyin arızasını anlamak için bazı araç ve gereçlerle görsel ve testlerin yapılması gerekir. Genel olarak, motor beyin hasarını anlamak için en yaygın semptomlar;

Motor Beyin Arızası

En önemli belirti, tehlike uyarı ışıklarıdır. Araç arıza lambası sebepsiz yere yanıyor ise ecu arızası mümkündür. Kararsız çalışma problemi, sürekli park sorunu yaşıyor ama kaynağı ateşleme sistemi ekipmanı değilse, beyindeki oksidasyonu, yanan görüntüyü veya yanan kokuyu hisseder. Geçmişle karşılaştırıldığında, yüksek performans kaybı ve düşük çekiş ateşleme ve yakıt yanma sisteminin kesilmesi, beyindeki soket hasar görürse soketin ucu yanar veya oksitlenir. Bir aracı OBD cihazına bağlarken sık sık bağlantı sorunları ve kesintilerle karşılaşırsanız, araç bazen normal rölantide çalışıyorsa ve rölanti hızını korumadığı için sürekli olarak durabilir. Araç yüksek hızda giderken aniden durursa bir sorun oluşur. Yakıt tüketiminin dengesiz olduğu ve önemli ölçüde arttığı tespit edilirse araç sarsıntılı ve gürültülü ise sorun araba motorunun beyninden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, tüm bu sorunlar kapsamlı bir şekilde kontrol edilmedikten sonra, bunlara mutlaka beyde arıza var diyemeyiz. Tek başına bu semptomlar, araç sahiplerinin ve ustaların motoru kontrol ederek, beyinden şüphelenmesine neden olabilecek semptomlardır.

Araba motorunun beyni neden bozulur ?
Araçlarda motor kontrol ünitesinin (ECU) yaygın nedenleri, yetersiz ECU filtrasyonu, düzensiz voltaj ve akım, araç hızlanması sırasında oluşan hatalar, aşırı derecede sıcaklık vb.. Bu nedenlere ek olarak, nadir de olsa motor beyin arızasına neden olan pek çok neden vardır.

Arızalı Beyin Nasıl Tamir Edilir?
Nitro Mekatronik Ecutest  adında beyin test simülatörünü üretmiştir. Bu cihaz sayesinde beynin hangi noktasında ne problem var tam anlamıyla göstermektedir. Hitachi iş makinası beyin tamiri dahil birçok beynin onarımı gerçekleşebilir. Bu sayede araç ustaları kolaylıkla motor beyinlerini tamir edebilmekteler.


Leave your comment