Adana Araç Arıza Tespiti Nerede Yapılır?
30 Ekim 2020 Cuma

Adana Araç Arıza Tespiti Nerede Yapılır?

Adana Araç Arıza Tespiti Nerede Yapılır?

Otomotiv teknolojisinin sürekli gelişimi ve araçlarda elektronik uygulamaların yaygınlaşması nedeniyle, otomotiv test ekipmanları ve arıza tespit cihazları  giderek daha önemli hale gelmektedir. Araçlarda yeni sistemler daha fazla kullanıldıkça, profesyonel teşhis ekipmanları ihtiyacı artmaktadır.

Binek araçlar, hafif ticari araçlar ve ağır vasıta grupları da dahil tüm araçlarda arızaları anında tespit etmek ve araçlarda oluşan sorunları çözmek için kullanılan ekipmanlara arıza tespit ekipmanları denir. Araçtaki  arızaları kolaylıkla tespit etmeniz size hem zaman anlamında hem de maddi anlamda tasarruf sağlar. Ve bu ekipmanlar ile araçta meydana gelen küçük hasarları, bir an önce tespit etmek, bununla kolayca ilgilenmek ve araç sorununun nedenini bulmak her zamankinden daha kolay olur.


Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Öncelik araç için en doğru arıza tespit cihazı kullanılmalıdır

Araç OBD  soketine arıza tespit cihazının iletişim kablosu bağlanmalıdır.

Arıza tespiti için aracın kontağının açık olması gerekir.

Bağlantılar doğru şekilde yapıldığında Ecu ile iletişim kurulur.

Bilgisayarınıza yüklenen program üzerinden araç içinde sistem taraması yapabilir

Sistem  hata bulmuş ise arızayı  kod olarak verir, arıza  kodunun yanında açıklaması bulunur.

Arıza tespit işleminden sonra hata var ise Ecu üzerinden silinebilir. İletişim arızası veya geçici arıza ise arıza tespit cihazı motor beyni üzerinden arızayı siler.

Tarama tekrar yapıldığı zaman hata göstermiyor ise işlem başarılıdır. Aynı hata uyarısı var ise kalıcı arızadır onarılmalıdır ve onarıldıktan sonra silinmelidir.

Eğer kalıcı arızada araç üzerinde parça veya sensor değişikliği oldu ise adaptasyonu yapılmalıdır.

Arıza tespit işlemleriniz ve diagnostik işlemlere dair tüm ihtiyacınız için Adana Nitro Mekatronik’i ziyaret edebilirsiniz.Yorumunuzu bırakın