Ağır Vasıta Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?
29 Nisan 2020 Çarşamba

Ağır Vasıta Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?

Günümüz teknolojisinde araç motorları elektronik makineler haline gelmiştir. Araçlar üzerinde bulunan tüm sistemler ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) tarafından kontrol edilmektedir. Araç üzerinde bulunan bir sistemde arızalanma olduğunda kullanıcıya bildirmek amacı ile gösterge panelindeki ikaz ışıkları yanar.

Yeni nesil araçlarda bu arızaların tespit edilmesi ve teşhisi oldukça karmaşık bir süreçtir. Meydana gelen arızanın doğru tespit edilmesi, zaman kaybını ve maddi kayıpları önlemektedir. Araç üzerinde yanlış bir işlem yapıldığında arıza tekrarlamaya devam eder. Dolayısıyla maliyet artar ve zaman kaybı yaşanır. Araçlarda oluşan arızalar artık arıza tespit cihazları ile kontrol edilmektedir. Her marka ağır vasıta araçlar için üretilmiş özel arıza tespit cihazı olduğu gibi bütün araçları kapsayan üniversal arıza tespit cihazları da bulunmaktadır.

Ağır vasıta Araçlarda Kullanılan Arıza Tespit Cihazları:

Mercedes: Mercedes ağır vası araçlarda kullanılan arıza tespit cihazıdır. Mercedes C4 ve Mercedes C5 arıza tespit cihazı ile Euro4, Euro5 ve Euro6 araçlarda işlem yapmanıza olanak sağlar. Mercedes araçlarda arıza tespiti, canlı değerleri görüntüleme, araçtaki sistem ve parçaları aktifleştirme gibi işlemleri yapmaktadır.

MAN: Man T200 arıza tespit cihazı ile MAN motorlu araçlar üzerinde diagnostik işlemlerinizi yapabilirsiniz. Man cihazı ile araçlar üzerinde arıza tespiti, elektronik parça testleri, kontrol üniteleri tanıtma, fren testler gibi işlemleri yapmaktadır.

DAF: DAF VCI-560 arıza tespit cihazı DAF marka araçlarda kullanılan yetkili servis cihazıdır. DAF araçlarda bulunan güvenlik sistemleri, şanzıman sistemleri, motor sistemleri, fren sistemleri gibi sistemler üzerinde arıza tespiti ve programlama işlemlerini yapabilmektedir.

Iveco: Iveco ELTRAC EASY arıza tespit cihazı Iveco motorlu araçlarda arıza tespiti yapmanıza olanak sağlayan bir cihazdır. Iveco cihazı ile araçlar üzerinde arıza kodu okuma silme, adaptasyon ve kalibrasyon işlemleri, kodlama işlemleri gibi servis işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Scania: Scania VCI3 arıza tespit cihazı, Scania motorlu araç gruplarında kullanılan servis cihazıdır. Scania cihazı ile arıza kodu kodu okuma silme, adaptasyonu kalibrasyon, kodlama işlemleri, enjektör testi gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Ford: Ford Cargo Samtec arıza tespit cihaz, Ford ağır vasıta araçlar için kullanılan arıza tespit cihazıdır. Samtec cihazı ile arıza kodu okuma silme, canlı değerleri görüntüleme, enjektör testleri, Euro5 araçlarda servis ışığı sıfırlama gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Volvo: Volvo Vocom 2 arıza tespit cihazı, Volvo ve Renault grubu araçlar için kullanılan arıza tespit cihazıdır. Yeni nesil Euro 6 araç serilerinde dahi arıza tespiti, adaptasyon ve kalibrasyon, kodlama  ve programla gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Isuzu: Isuzu IDSS arıza tespit cihaz Isuzu grubu araçlar için kullanılan arıza tespit cihazıdır. IDSS cihazı ile Isuzu araçlar üzerinde arıza kodu okuma silme, canlı değerleri görüntüleme, DPF rejenerasyonu, servis ışığı sıfırlama gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Yetkili servislerde kullanılacak başlıca araç arıza tespit cihazlarının özellikleri ve yapabileceğiniz işlemler bu şekildedir. Birden fazla araç grubu üzerinde işlem yapan özel servisler göz önünde bulundurulduğunda bütün bu cihazlardan bulundurmak oldukça maliyetlidir. Bu yüzden özel servisler karışık araç gruplarını bünyesinde barındıran üniversal arıza tespit cihazlarına yönelmektedir.

Autel MaxiSys CV Arıza Tespit Cihazı Nedir?

Autel firmasının üretmiş olduğu MaxiSys CV arıza tespit cihazı ile kamyon, tır, otobüs, hafif ticari, traktör, dorse ve iş makinesi gibi araç gruplarıyla kolayca iletişim kurabilirsiniz.

Autel MaxiSys CV arıza tespit cihaz bütün ağır vasıta araç marka ve modelleri üzerinde işlem yapmak için tasarlanmıştır. Araç grupları ile mükemmel uyumlulukta çalışan bu cihaz özel servislere etkili çözümler sunmaktadır.

MaxiSys CV cihazı ile araçlarda gerçekleştirilen işlemler:

  • Arıza tespiti
  • Canlı değerleri görüntüleme
  • Hız limiti kaldırma
  • DPF rejenerasyonu
  • Yağ bakım sıfırlama
  • Enjektör testleri
  • Parça tanıtma işlemleri
  • Hız limiti kaldırma
  • Ecu kodlama

Autel MaxiSys CV cihazı piyasada bulunan Euro3, Euro4 Euro5 ve Euro6 araçların tamamı ile uyumluk gösteren bu cihaz, Avrupa Asya ve Amerikan grubu araçları desteklemektedir.

 

Yorumunuzu bırakın