AMORTİSÖR NEDİR ?
28 Aralık 2018 Cuma

AMORTİSÖR NEDİR ?

Amortisör aracın süspansiyon parçalarından birisidir. Amortisör araçta sarsılmaları minimuma indiren ve konforu artıran bir parça olarak düşünmektedir. Süspansiyon sistemi yolda oluşan bozukluklardan kaynaklanan sertlikleri emen ve aracın yükünü taşıyan ana unsurdur. Amortisörlerin asıl görevine gelecek olursak. Amortisörlerin asıl görevi yayların salınımını azaltmak ve çukura düşüldüğünde ve bir tümsekten geçildiğinde defalarca yaylanarak lastiklerin yol tutuşunun azalması ve şoförün hakimiyetin kaybolmasını engellemektir. Kısaca araç yolda ki tümsekli veya çukurlu zeminlerden geçerken aracın savrulmasını önleyen sistem amortisör sistemidir.

Amortisör küçük olmasına rağmen, motorlu araçlar için oldukça önemli olan bir parçadır ve bakımı oldukça detaylı yapılmalıdır. Amortisörler araçların model ve kasalarına göre farklılık göstermektedir.

Amortisör Arızaları Nelerdir ?

Amortisörler de sıklıkla arıza amortisörün yayın dibinde ki yağ kaçırmasıdır. Yağ kaçırma problemi motorlu araçların süspansiyon sistemine zarar vermektedir.  Aracın amortisör yayında kopukluk olur ise araçta farklı arızalar da ortaya çıkabilir nedeni ise araçta ki süspansiyon zayıflar ve herhangi bir arıza oluşması kolay olacaktır.

Amortisör Bakımı Nasıl Yapılır ?

Amortisör bakımı araç için oldukça önemlidir. Aracın güvenli sürüşünü sağlamak, aracın ömrünü uzatmak  ve hem yolcu hem de sürücü konforu için amortisörün etkisi oldukça fazladır. Sıklıkla amortisör bakımı kontrol edilmektedir. Amortisör yaylarında yağ kaçırma yada kopma gibi bir durum ile karşılaşılır ise hemen değişimi veya onarımı yapılmalıdır.

Sürücünün kullandığı araç ile rahat bir sürüş yapmak  dışarıdan gelen dış sesleri daha az duymak yolun araca vereceği  hasarları daha az hissedilmesini sağlayan parça amortisördür.  Bu durumdan kaynaklı amortisörün bakımlı olmasıyla ilişkisi vardır.

Amortisör testleri nasıl yapılır ?

Yağ kaçırmayan dışarıdan bakınca normal gözüken amortisörün de değişme zamanı gelmiş olabilir. Çoğu zaman bunu biz fark edemeyiz. Bunun testini araç üzerinde yapabilmek için tam olarak sesten izole bir yerde aracı sürmek ve sesi dinlemek gerekmektedir, bu şekilde yapılan test ise yine tam sağlıklı sonuçlar vermemektedir. Amortisörlerin tam olarak test edilebilmesi için sökülerek dayanıklılık, esneklik testlerine tabi tutulması gerekmektedir. Bunun içinde amortisördeki esnekliği oluşan gerilimi, dayanıklılığı ölçen amortisör test cihazları geliştirilmiştir.Yorumunuzu bırakın