Arıza Tespit Cihazı Nedir?
13 Mayıs 2021 Perşembe

Arıza Tespit Cihazı Nedir?

Arıza Tespit Cihazı Nedir?

Gelişen teknolojiye paralel olarak yeni nesil araçlarda elektronik donanım ağırlık kazanmıştır. Bu sebeple araçlarda oluşabilecek arızaları tespit etmek için özel cihazlar üretilmiştir. Araçta bulunan tüm elektronik aksamları, Mekanik parçalar ve sensörler kontrol etmeye yarayan, arızaları gidermek için yol gösteren, arıza durumunu belirten sensörlerin onarım sonrası söndürülmesini yarayan cihazlara Arıza Tespit Cihazı denilmektedir. Bu cihazlar sayesinde h1em zamandan hem işçilikten tasarruf edilebilmektedir.

Arıza Tespit Cihazı Nerelerde kullanılır?

Arıza Tespit Cihazları Binek araçlarda, Hafif Ticari Araçlarda, Ağır Vasıta araçlarda, İş makinalarında, Marin Gurubu dediğimiz Deniz araçlarında kullanılmaktadır.

Bu sektörün öncülüğünü yapan Launch, Autel Thinkcar gibi uluslararası firmalar  devamlı kendilerini yenileyerek gelişmekte olan sektöre büyük katkı sağlamış ve tercih edilen markalar durumuna gelmişlerdir. Özellikle Ağır Vasıta ve Marine gurubunda İspanyol Jaltest firması en çok tercih edilen, kullanıcısına fayda sağlayan cihaz durumundadır.

                                          


Bu saydığımız Launch, Autel, Jaltest gibi Universal Arıza Tespit Cihazları firmasından ayrı olarak yine marka özelinde de firmalar kendi cihazlarını kullanıcılarına sunmuşlardır.

Örnek olarak Ford marka araçlar için Ağır Vasıta da Samtec cihazı, veya binek ve hafif Ticari araçlarda VCM2- VCM3 gibi cihazlar, Opel Marka Araçlar için MDI2 gibi cihazlar, Fiat gurubu açarlar için Witech gibi cihazları sayabiliriz. 


                                                                             

Bu cihazların bazılarında donanımsal olarak PC, Tablet, Telefon üzerinden işlem sağlanırken, Launch, Autel Thinkcar gibi firmalar bunun önüne geçebilmek, kullanıcıya avantaj sağlamak amacıyla kendinden tabletli Üniversal cihazları piyasaya sunmuş ve tercih edilen markalar olmuşlardır.

Servislerin kullandığı bu cihazların haricinde son kullanıcı diye tanımladığımız araç sürücüleri içinde kendi Arıza Tespit işlemlerini yapabilecekleri cihazlar bulunmaktadır.  Bunlara örnek olarak Autel AP200 veya Launch Golo Easydiag gibi cihazları gösterebiliriz. Bu tür cihazlarla son kullanıcılar servise gitmeye gerek kalmadan araçlarındaki basit arızaları görebilmekte, ona göre avantaj sağlayabilmektedir.

                                                                       

Sizlerde Arıza Tespit Cihazları hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan ya da https://nitrobilisim.com.tr/tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın