Chiptuning Ecu Programlama Cihazları ile Chiptuning Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2020 Cuma

Chiptuning Ecu Programlama Cihazları ile Chiptuning Nasıl Yapılır?

Chiptuning, otomobillerin motor kontrol ünitesini ele alan ve bu kontrol ünitesindeki haritayı, yazılım programları ile değiştirmek için günümüz teknolojisi araçlara yapılan uygulamalardır. Bu yöntem günümüzde çoğunlukla otomobillerin yakıt tüketimlerini azaltmak, otomobillerin güç ve tork sınırlamalarını arttırmak için kullanılmaktadır.

Chiptuning Nasıl Yapılır?

Chip tuning yapmak için öncelikle gerekli olan ekipmanlar aracınızdaki yazılımı okuyabileceğiniz bir cihaz ve bir bilgisayardır.
Elektronik kontrol ünitesinde ki yazılım OBD soketi üzerinden,ecuyu sökerek,ecu bağlantı uçlarından ve BDM modülü üzerinden farklı şekillerde okuyabilirsiniz.Ardından okuduğumuz yazılımı Remap uzmanı kişiler tarafından Stage 1, Stage 2 ve Stage 3 olarak düzenledikten sonra tekrar ECU programlama cihazı ile aracı yüklenir ve chiptuning işlemi gerçekleşmiş olur. Bu işlem sonrasında dilediğiniz zaman okuma ve yazma mantığı ile aracınızı tekrar eski dosyası ile orjiinal haline çevirebilirsiniz.

STAGE 1 NEDİR?

Soft chip tuning uygulamaları ,spor egzoz uygulamları,downpipe uygulamaları vs gibi modifiye işleminin en alt basamağıdır. Daha az maliyetlidir ve yapılabilmesi diğer aşamalara nazaran daha kolaydır.

STAGE 2 NEDİR?

Turbo’nun büyütülmesi, manifold uygulamaları,Stage 2 Debriyaj Uygulamaları, intercooler Kapasitesinin arttırılması, yakıt sisteminin iyileştirilmesi gibi uygulamalar ile Stage 1 e göre daha fazla performans elde edilir. Stage 2 işlemleri ağır modifiye işlemleri olarak kabul edilmemekte ancak motorda tadilat gerektirmektedir.

STAGE 3 NEDİR?

Yüksek performanslı fren uygulamaları, yazılımın güncellenmesi ,supap,yay,şapka uygulamaları,yarış tipi eksantrik uygulaması Stage 3 debriyaj uygulamaları,güç aktarma organlarının geliştirilmesi, Özetlemek gerekirse stage 3 en agresif evredir ve günlük kullanılan bir yol arabasında uygulanması önerilmez. Stage 3 modifikasyonu gerçekleştirilen bir aracın normal yol araçlarından çok daha düzenli bir şekilde bakımlarının yapılması gerekir. Chiptuning sonrası motora yapılan ekstra uygulamalar sonrası günlük kullanıma elverişli olmaz.

Chip Tuning ömrü bitmiş motorlardan ziyade 150000 km aşmamış araçlara motor gücüne göre yapıldığı taktirde ekstra yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Nitro Mekatronik Bilişim profesyonel ekipman ve kadrosu ile araç yazılımını bağlı bulunduğunuz koşullarda veya istediğiniz amaçlara yönelik olarak optimum seviyeye getirmektedir.Üretici firmalar üretilen araçların dünyanın her yerinde ve her koşulda kullanılacak olması üreticileri motor güçlerini sınırlandırmaya zorlamaktadır.Bu sebepten dolayı uzman bir firmayla çalıştığınız ve tavsiye edilen gücün üstüne çıkmadığınız sürece aracınıza yapılan yazılımın zarardan çok faydasını görebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın