Direksiyon Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Arıza Belirtileri Nelerdir?
26 Aralık 2018 Çarşamba

Direksiyon Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Arıza Belirtileri Nelerdir?

Direksiyon pompası normalde dayanıklı ve uzun ömürlü parçadır. Arızanın oluşma sebebi bakım eksikliği veya yağsız kalma durumundan dolayı gerçekleşmektedir.

Direksiyon Pompası Arıza Belirtileri ;

  • Yağ kaçağı
  • Sık sık yağ eksilme
  • Direksiyon Pompasından ses geliyor ise
  • Direksiyon yumuşaklığını kaybederek sert bir hal almış ise
  • Kayış, gergi veya rulman aksamında gevşemeler var ise
  • Göster panelinde ki direksiyon arıza uyarı lambası ara ara yada sürekli yanıyor ise

Bu tür durumlar  genellikle parçada arıza olduğunu belirtir. Bu tür arızalar direksiyon pompasının iç mekanizmasından kaynaklı ya da çevre parçalardan oluşan arızalar olabilmektedir.

Direksiyon power rulman kasnağı  gevşemiş olabilir. Hortumlar da meydana gelen çatlak veya kaçarlar sebebi ile yağsız kalma durumu olabilir. Yağsız kalma gibi durumlar da yağ takviyesi yapıldığında ses artık gelmemeye başlar eğer ses gelmeye devam eder ise ve direksiyon sertleşmesinde bir değişiklik yok ise kontrol edilmesi gereklidir.

Aracın motor yağında ve şanzıman yağı değiştirilmesine önem verilir fakat diğer durumlar çok fazla dikkate alınmaz.  Direksiyon yağı azalmışsa ya da eskimiş bir durumda ise sadece kontrol etmek yeterli olmayabilir bu tür durumlar da belirli periyotların yağının tamamen değişmesi gerekmektedir.

Yağ değişiminin belirli bir kilometresi bulunmaz fakat yağın değişmesi gerektiği renginden ve yapısından anlaşılmaktadır. Bunun gibi durumlar da direksiyon powerinin içerisinde ki tüm yağın boşaltılması ve yenisinin değiştirilmesi önerilmektedir.

Aynı zaman da direksiyon kutusuna ve yağ haznesine bağlı olan yağ borularının da bakımlarının düzenli olarak yapılması gereklidir bakım esnasında yıpranan yada kaçak oluşturan durumlar var ise onlarda giderilmelidir.  Parçalara uygulanan bu tür bakımlar parçanın sorun çıkartma ihtimalini azaltır ve parça daha uzun süreli dayanıklı olur.

Hidrolik direksiyonların arızaları test tezgahlarıyla kontrol edilebilmektedir. Dolayısıyla hidrolik sistemin faal olup olmadığını parçayı araca takmadan yapılabilmektedir.Yorumunuzu bırakın