Dizel Partikül Filtresi Nedir? DPF Temizleme Makinası Ne İşe Yarar?
8 Haziran 2021 Salı

Dizel Partikül Filtresi Nedir? DPF Temizleme Makinası Ne İşe Yarar?

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir?
Kısa adıyla DPF olarak da bahsedebileceğimiz dizel partikül filtresi, 2009’dan bu yana dizel arabalarda bulunması gereken (Euro 5 ve Euro 6 araçların tamamında yer alan), motordaki dizel yakıtın yanmasıyla oluşan PM, NOx, HC, CO gibi kirleticilerin/partikül maddelerin atmosfere geçmesini önlemek için kullanılan egzoz sistemi parçasıdır. Bal peteği yapısına benzeyen bir görüntüsü olan sistem, bunu ‘verimli altıgen’ olarak da nitelendirebiliriz, dizel yakıtlı arabalardan kaynaklanan emisyonun azalmasına yardımcı olmakta ve emisyon standartlarının karşılanmasını sağlamaktadır.     

                                                                                                                                

Dizel Partikül Filtresi

 
Dizel Partikül Filtresi Temizleme Makinası Ne İşe Yarar?
Dizel Partikül Fitrenizin tıkanmasına neden olan birçok etmen bulunur;
 • Aldığınız düşük kaliteli yakıt
 • Aracınızı uzun süre rölanti halinde çalıştırmak
 • Yanlış özellikli yağ kullanımı
 • Uzun süre düşük hızda, yoğun trafikte araç kullanımı
Bu gibi etmenler dizel partikül filtresinin tuttuğu partiküllerin seviyesinde artışa neden olur ve zaman geçtikçe fitrenin tıkanması gibi sebeplere neden olabilir. Dizel partikül fitresinde yer alan basınç sensörleri, biriken partiküllerin seviyesini ölçer ve filtrenin kritik partikül seviyesi tespit edilince uykun koşullar altında rejenerasyon işlemi başlar. Bazı durumlarda araç rejenerasyon işlemini gerçekleştiremez ve kurum seviyesi motorun verimli çalışmasını engelleyecek hale gelir. Fakat bazen aracınız rejenerasyon işlemini yapamayabilir ve partikül seviyesi motorunuzun verimini zamanla düşürebilir.
Bu gibi durumların Kurumların/dizel partikül maddelerinin filtreyi tıkaması durumunda Dizel Partikül Filtresinin düzenli olarak temizlenmesi/yıkanması gerekir.
DPF Temizleme Makinaları, emisyon standartlarından Euro 4,5 ve 6’larda yer alan binek, ağır vasıta ve hafif ticari araçların tüm marka ve modellerini DPF’in emisyon değeri aynı kalacak şekilde %100’ e yakın oranda, nanoteknoloji sayesinde üretilmiş yıkama sıvısı yardımıyla kolaylıkla kurum/partikül temizliği yapılmasını sağlayan makinedir.    


                                                                            
Peki, Dizel Partikül Filtresinin temizliği neden gerekli?  Dizel partikül filtresini kaldırmam mümkün mü?
Partiküller olarak da bahsedebileceğimiz kurumlar, Dizel Partikül Filtresi'nin depolama alanını doldurabilir ve filtreyi tıkar. Bu ise motorun çalışmasını durdurur ve göstergenizde DPF işaretini görürsünüz.
 Aynı zamanda DPF’in tıkanması;
 • Çekişin düşmesi,
 • Yakıt sarfiyatının artması,
 • Enjektör turbo EGR valf hataları,
 • Start stop butonun devre dışı kalması,
 • Motorun dengesiz çalışması gibi çeşitli problemler yaşanmasına sebep olur.
Bu durumlar sonucunda yapılması gerekli iki seçenek vardır; DPF Temizleme/Yıkama işlemini yaptırmak veya DPF’inizi değiştirmektir. Fakat Dizel Partikül Filtresi değişikliği size temizlenmesinden çok daha pahalıya mal olur ve yeniden tıkanmayacağının da garantisi maalesef yok.
Bütün bunların yanında Türkiye dahil olmak üzere (T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Yasaklandı) birçok ülkede araçlarda Dizel partikül filtresini içerecek şekilde tasarlanmış bir aracı DPF bulunmadan kullanmak yasa dışıdır. Dizel Partikül Filtresi'ni kaldırmak çevreyi kirletmekle eş tutulduğundan yasal olarak suç olarak görülmektedir. Dizel partikül filtresinin iptal edilmesi hem aracınıza hem çevreye hem de cebinize aşırı derecede zarar verir.
Dizel Partikül Filtresi Temizleme Makinasının Faydaları Nelerdir?
DPF Temizleme Makinası ile filtre temizliği yaptırmanın faydaları saymakla bitmez;
 • Partiküllerden kurtulan motor daha iyi performansla çalışmaya başlar
 • DPF’in düzenli olarak temizlemesi motorun ömrünü uzatır
 • Yakıt tüketimi minimum düzeye iner
 • Emisyon değerlerini düşürerek yaşadığımız dünyanın geleceğine katkı sağlar
Bu maddeler artarak devam edebilir. Bütün bu maddelerin gerçekleşmesini sağlayan Dizel partikül filtresi temizleme makinası gelin biraz yakından inceleyelim.
DPF temizleme makinası özellikleri açısından;
 • Hızlı ve gelişmiş DPF yıkaması
 • Minimum maliyet ve işlem süresinden kazanç
 • Ağır vasıta dizel filtreleri için ortalama 30dk işlem süresi
 • Teknik Destek ve Kullanım Eğitimi
 • 20 farklı binek araç modeli ve 10 farklı Ağır vasıta araç modeline uygun gerekli adaptörler ve 1mm’nin altındaki kalan kanallar için partikül temizlemesini sağlayan nanoteknoloji yapıda temizleme sıvısı
 • 20 litreye kadar sıvı depolama alanı
·        İşlem sonrasında ölçüm raporlarını PDF halinde taşınır belleğinize atabilir veya çıktı alabilirsiniz
·        %100 oranda verimlilik ve uzun ömür
 • Farklı dillerde kullanım imkanı gibi çeşitli ve kullanıcı dostu çok yönlü bir makinadır.
Hem aracınızı hem de yaşadığınız çevreyi koruyabilmek için dizel partikül filtrenizi temizletmeniz faydalı olacaktır.

                                      


Dizel partikül temizleme makinası ile ilgili videolarımıza veya buna benzer ürünler ile ilgili içerikler paylaştığımız  kanalımızın linkine tıklayarak hemen ulaşabilirsiniz. 

Nitro Mekatronik ayrıcalıklarından yararlanmak, farklı konularda detaylı bilgilere ulaşmak için Nitro Mekatronik Web Sitesi ve Nitro Mekatronik Forum adresini takip edebilir ya da 0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.


 
 
 

Yorumunuzu bırakın

Yorumlar (6)

Ş
Şuheda Reyhan | 3 ay önce

Çok güzel bir makale olmuş. Elinize, emeğinize sağlık. Çok teşekkürler.

i
ibrahim | 3 ay önce

Tıkanmış dizel partikül filtresi tamamen sökülüp mü yıkanıyor ?

Z
Zeliha | 3 ay önce

Açıklayıcı olmuş teşekkürler,filtreyi ne sıklıkta yıkamak gerekir?

A
Aysunur | 3 ay önce

"ibrahim" Tıkanmış dizel partikül filtrenizin tamamı sökülüp makinaya uygun aparatlar yardımıyla takılıyor ve temizliği kısa sürede gerçekleştirilebiliyor. Kullanımı ile alakalı bilgilerin detayına sitemizde  yer alan DPF temizleme makinası ürün linkine tıklayarak da erişebilirsiniz.

A
Aysunur | 3 ay önce

"zeliha" Güzel yorumunuz için teşekkürler. Partikül filtreniz tıkandığında araç göstergesinde Dizel partikül filtresi ikaz ışığınınız yanabilir ya da aracınız da  güç kaybı meydana gelebilir.  Bu gibi benzer durumlar oluştuğu zamanlarda  dizel partikül filtrenizin temizleme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

A
Aysunur | 3 ay önce

"Şuheda Reyhan" Yorumunuz için çok teşekkürler.