Dizel Partikül Filtresi (DPF) Neden Tıkanmaktadır? DPF Nasıl Temizlenir?
16 Mayıs 2021 Pazar

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Neden Tıkanmaktadır? DPF Nasıl Temizlenir?

Partikül filtresi ilk olarak Euro 4 araçların bazı versiyonlarında kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra ki süreç de egzoz dumanına bağlı oluşan çevri kirliğini azaltmak amacıyla Euro 4 Euro 5 ve Euro 6 araçların tamamında DPF sisteminin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. 

Partikül Filtresinin görüntüsü bal peteğine benzemektedir. Motor içerisindeki yakıtın yanma işlemi tam olarak gerçekleşmediğinden duman olarak dışarı atılması gerekir. Yanmamış olan gazlar dışarıya atılırken partikül filtresine takılır. Yanan gazlar ise filtrenin en küçük gözeneğinden geçerek dışarıya atılır. Dışarı atılamayan gazlar bir süre sonra sorunlara sebebiyet vermektedir. Yani partikül filtresinin tıkanmasına sebep olmaktadır. Dışarı atılamayan gazlar aracın motoruna zarar vererek çekişten düşmesine sebep olacaktır. Bu sorunun önüne geçebilmek için araçlarda bulunan basınç sensörleri kullanılmaktadır, Bu sensörlerin tek görevi partikül filtresi içinde oluşan tortuların seviyesini ölçmektir. Seviye çok yüksek ve tıkanma başlamış ise rejenerasyon işlemine başlanır. Eğer kurum seviyesi aşırı derecede yükselmiş ise rejenerasyon işlemi başlayamayacak ve bu durumda tıkanma oluşacaktır bu da motor arıza lambasının yanmasını sağlayacaktır.

Partikül filtrelerinin tıkanmaması için dikkat etmemiz gereken aslında basit bazı hususlar bulunuyor bunlara dikkat edildiğinde herhangi bir tıkanma yada aracımızda zamanla çekişten düşme ile karşılaşmayız.

Dikkat edilmesi gereken durumlar;

  • Yakıt kalitesi dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında gelmektedir.  Kalitesiz yakıt kullanımı zamanla filtrede  tıkanmaya sebep olur. Yakıttan tasarrufu sağlama düşüncesi ile hareket ederken aracın daha ciddi sorunlar ile karşılaşmasına sebep olabilir.  
  • Kullanılan motor yağı kalitesi ve partikül filtresi ile uyumlu değilse zamanla filtrenin tıkanmasına sebep olabilmektedir.
  • Yoğun tarafikte karşı karşıya kalınan  sürekli dur kalk durumu filtrenin hızla tıkanmasına sebebiyet vermektedir.
  • Aracın uzun süre rölantide çalıştırılması da partikül filtresinin tıkanma sürecini hızlandıran etkenlerdendir.


 Tıkanan Partikül Filtreyi Nasıl Temizleyebiliriz ?

Tıkanan partikül filtresi 2 farklı şekilde kullanılabilir hale getirilebilir. Bu yöntemler;

Dizel partikül filtresinin içerisinde oluşan  kurumun özel cihaz ve sıvı ile temizlenmesi ya da filtre değişikliğinin sağlanmasıdır. Ancak parça değişim işlemi kullanıcıların için çok ciddi meblağlar ile karşılaşmasına sebep olduğu için  temizleme işlemi  daha avantajlıdır.

Temizleme yöntemi için 2 seçenek bulunmaktadır;

  •         Servis bazında temizlemek ; Bu yöntem ile aracınız clip cihazına bağlanarak komutla en yüksek ısıya ulaştırılır. Yükse ısı sayesinde partikül içerisindeki kurumun yanmasını sağlayarak dışa atımını gerçekleştirir ve partikül filtresinin açılması sağlanır.

  •        Yüksek devirde temizlemek ; Aslında bu yöntemiz zaman zaman uygulamamızda fayda olacaktır. Çünkü mevcut kurumları temizlemek için kullanabileceğimiz en temiz ve masrafsız yöntemdir. Uzun yol seyahatlerinizde aracı 3. Vites 3000 devir üzerinde 15 dakika kadar kullanalım yüksek devir sayesinde oluşan kurum yüksek ısı sayesinde yanacak ve arızayı giderecektir.
Yorumunuzu bırakın