Dizel Partikül Filtresi Nedir?
20 Mayıs 2021 Perşembe

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Dizel araçlarda bulunan dizel partikül filtresi (DPF)  egzoz gazında yanma sonucunda  oluşan partiküllerden temizlemek ve emisyon değerlerini düşürmeye yarayan araçtaki sistemdir. Araç hareket halindeyken  ya da ECU yani motor beyni tarafından dizel partikül filtresi temizleme işlemi gerçekleşmez ise bu filtre tıkanır ve aracınız partikül filtresi arıza lambası yakar. Bazı durumlarda bu lamba yanmayabilir, sizin bazı araç belirtilerinden bu arızanın belirdiğini anlamanız gerekmektedir.

Dizel Partikül Fitresi Tıkanma Sebepleri Nedir? 

  • Araç çekişten düşer 
  • Yakıt değerlerinde artış meydana gelir
  • Bazı araçlarda egzozdan kötü bir koku salgılanır
  • Dizel partikül filtresi tıkandığında turbo basınç düşer ve araç beyni turbo arızası kaydedebilir.

 

DizelPartikül Filtresinin Tıkanmasına Bazı Yol Açan Sebepler Nelerdir?

  • Aracınızı sürekli olarak düşük devirlerde kullanılması
  • Kalitesiz yakıt ve kalitesiz yağ kullanımı
  • Şehir içi fazla kullanımlar 
  • Aracın rölantide  uzun süre çalışması 


DizelPartikül Filtre Temizliği Neden Gereklidir?

Dizel partikül filtre arızalarında birçok sebep neden olabilir. Genellikle  kısa mesafeli kullanımdan , yakıt tasarrufu sağlamak için düşük devirde kullanmaktan  olur. Bu işlemler sonunda motor ve partikül filtresi çalışma sıcaklığına ulaşmaz ve kendini temizlemez.  Basınç sensörü değiştirmeden ve yeniden kalibre edilmişse enjektörler arızası, egr arızası , oksijen  sensörlerinde bir kusur var ise  partikül filtre sisteminin tıkanmasına neden olur.

Dizel partikül filtresi  araç için  önemli bir sistem aynı zamanda motorun duman ve emisyonlarına da katkıda bulunur. Tıkandığı zaman ,motor ve bileşenleri de aşınmaya maruz kalır.( yağ pompası, enjektör, turbo , pompa ,egr bu aşınma kaçınılmaz olarak daha  yüksek duman emisyonunu oluşturarak  kötü bir yanmaya neden olur. Artan duman etkisi dizel partikül filtresinin daha hızlı tıkanmasına sebep olur fazla yakıt çekiş düşüklüğü  motorun kendini korumaya alarak yığılmasına neden olur .

Dizel partikül filtresi makineye bağlandığında içindeki kurum miktarını dışarı atar ve partikülün içinde temizlenme olur. Bu makine de yüksek basınç ve kimyasal partikül temizleme sıvısı kullanılır. Bu sayede dizel partikül filtresinin içerisindeki kurumlar yani tıkanıklıklar temizlenmiş olur.

Sizlerde Dizel Partikül Filtre hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi istiyorum diyorsanız;

0850 755 02 30 numaralı telefondan ya da https://nitrobilisim.com.tr/tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.


Yorumunuzu bırakın