Dizel Partikül Filtresi Yıkama işlemi neden gereklidir?
13 Haziran 2020 Cumartesi

Dizel Partikül Filtresi Yıkama işlemi neden gereklidir?

Dizel partikül filtresi 2006 yılından sonra üretilen Euro 4,5,6 dizel araçların hemen hemen hepsinde bulunmaktadır. 2009 yılı öncesi yılı DPF'ler açık filtre olarak tasarlanmış 2009 dan sonra kapalı DPF olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu konu otomobil üreticileri tarafından fazla araştırılmamış olacak ki son yıllarda otomobil kullanıcılarının başına bela olmuştur.

Dizel partikül filtresi yapı olarak bal peteğine benzeyen Silisyum Karbür ve Soy Metalden yapılan bu filtre egzozdaki çevreye zararlı katı partikülleri içerisinde tutar ve hapseder. Ancak Dizel partikül filtresinde tutulan kurumlar zamanla birikir ve tıkanmalara sebep olur. Dizel partikül filtlersinin üzerinde bulunan basınç sensörleri filtrede biriken tortunun seviyesini ölçer ve tortu kritik seviyeye geldiyse gösterge tablosunda DPF ikaz ışığı yanar ve rejenerasyon işlemi başlar.

Bazı durumlarda araç rejenerasyon işlemini yapamaz bu durum filtredeki kurum miktarının fazla olmasından dolayı motorun verimli çalışmasını engeller. Bu durumda DPF ikaz işareti gösterge panosunda sürekli yanar ve araç kendini korumaya alır ve gaz yemez. Bu durumda aracı yüksek devirde sürerek rejenerasyon yapmak zorunda kalabilirsiniz eğer bu işlemde bir işe yaramaz ise aracınızı konusunda uzman bir servise götürerek  Arıza Tespit Cihazı yardımı ile rejenerasyon yaptırarak DPF de biriken kurumu yakabilirsiniz.

Genel olarak Dizel Partikül Filtresi Aşağıdaki Durumlardan Tıkanır

  • Kalitesiz yakıt
  • Aracı rolanti devrinde uzun süre çalıştırmak
  • Partikül süz motor yağı kullanımı
  • Düşük devirde kullanım Dur-kalk İstanbul ve Metropol şehirlerin trafik durumu gibi

Yeni nesil dizel araçlar da bulunan Dizel Partikül Filtresi gerekli önlemlerin alınmaması durumunda rejenerasyon işlemi bile DPF inizi değişme durumuna getirebilir. DPF de araç da bulunan pahalı parçalar arasında her zaman ilk üç de yer alır. İşte bu durumda Dizel partikül filtresinin kendi üretimimiz olan yeni nesil cihazlar ile partikülünün yıkanması kaçınılmazdır.

Dizel Partikül Filtresi Yıkama işlemini Nerede yapabiliriz?

Nitro Mekatronik Garaj olarak kendi üretimimiz olan DPF Temizleme cihazı DPF CLEAN PRO ile tüm marka ve model araçların Dizel partikül filtrelerinin emisyon değerlerini ve orjinalliğini koruyarak  sorunsuz bir şekilde temizliğini yapmaktayız.

Dizel partikül filtreniz DPF CLEAN PRO ile yüksek hava basıncı ve DPF temizliği için yapılmış özel kimyasallar ile %100 e yakın temizlenir. Bu işlemin sonunda çok pahalı olan DPF nizi değiştirmek zorunda kalmazsınız. Aracınız DPF ile alakalı motorda oluşacak arıza risklerinden kurtulmuş olur.

Yorumunuzu bırakın