Elektrikli Araçlarda Arıza Tespiti Yapabilir Mi?
19 Mayıs 2020 Salı

Elektrikli Araçlarda Arıza Tespiti Yapabilir Mi?

Elektrikli araçların faydaları;

Şehir içi trafiğin de benzin harcaması oldukça az olduğu için ekonomiye katkısı bulunur. Özel frenleme sistemi ile yakıt tasarrufu bulunur ve uzun balata ömrüyle bakım masrafını düşürür. Elektrik motoru çalıştığında titreşim yapmadığı için rahat bir sürüş sunmaktadır.

Elektrikli araçlarda kullanabileceğiniz arıza tespit cihazları nelerdir?

Her geçen gün gelişen otomotiv sektöründe özellikle 1999 yılından sonra üretilen bütün araçlarda ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde araç üzerindeki modüllerde oluşan hataları gösterge panelinden görebilirsiniz.

Arızaların tam olarak ne olduğunu ve neden kaynaklandığını ayrıntılı bir şekilde görmek için aracın beynine (ECU) arıza tespit cihazı ile bağlanıp diagnostik işlemi yapılmalıdır.

Elektrikli araçlar içinde aynı durum geçerlidir. Araçta oluşan bir arıza gösterge panelinde görülmektedir. Oluşan arızanın neden kaynaklandığını ve diğer detayları görüntülemek için arıza tespit cihazı ile bağlanmak gerekmektedir. Fakat elektrikli araçlarda bulunan ECU’ya her marka arıza tespit cihazı ile bağlanılamaz.

Elektrikli Araç Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?

Elektrikli araçlarda arıza tespiti yapabilmek üzere üretilmiş en son teknoloji arıza tespit cihazlarına ihtiyaç vardır. Piyasa bulunan her arıza tespit cihazı elektrikli araçların motor beyni üzerinde işlem yapamaz.

Elektrikli araçlarda kullanılan Launch arıza tespit cihazları

  • Launch X-431 Pro4,
  • Launch X-431 Pro4 Lite,
  • Launch X-431 Pro Lite,
  • Launch X-431 CRP MOT

 

Launch X-431 Pro4

Bu profesyonel arıza tespit cihazı ile eski 2000 model öncesi ve elektrikli araçlarda dahil 100 adet araç markası üzerinde detaylı diagnostik işlemlerini gerçekleştirebilir. Parça aktivasyon testleri, adaptasyon ve kalibrasyon işlemlerini başarılı bir şekilde yapılabilir. Yağ değiştirme, fren bakımları gibi servis işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlayabilir. Detaylı bir şekilde arıza teşhisi yaparak bütün arıza kodlarının açıklamasını görüntüleyebilir. Launch x-431 Pro4 cihazı Türkçe dil desteği ile kolay ve anlaşılabilir bir kullanım sunmaktadır.

Launc X-431 Pro4 Lite

Bu arıza tespit cihazı, X-431 Pro4 cihazından farklı olarak kablo setleri hariç olarak daha düşük maliyet için piyasaya sürülmüş bir üründür. Yaptığı bütün işlemler X-431 pro4 cihazı ile aynıdır. Elektrikli araçlarda dahil 100 araç üzerinde detaylı arıza tespit işlemlerini yapabilir. Parça aktivasyon testleri, adaptasyon ve kalibrasyon işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlayabilir. Yağ değiştirme, fren bakımları Direksiyon Açı Sensörü Sıfırlama gibi servis işlemlerini yapabilir. Araçlar üzerinde detaylı teşhis işlemlerini yaparak bütün arıza kodlarının açıklamasını ayrıntılı olarak görülmesine olanak sağlar. Launch X-431 Pro4 Lite arıza tespit cihazını Türkçe dil desteği ile atölyeleriniz de sıkıntı yaşamadan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz

Launch X-431 Pro Lite

Launch firmasının üretmiş olduğu bu cihaz Avrupa, Asya ve Amerikan araç modellerin yanı sıra elektrikli araçlarda arıza tespit işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Arıza kodu okuma silme adaptasyon ve kalibrasyon işlemlerinin yanı sıra Akü sıfırlama, Yağ sıfırlama, Direksiyon açı sıfırlama gibi servis işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir. 13 adet eski model araçlar için sunulan kablo seti ile 2000 model öncesi OBDII soketi bulunmayan araçlar üzerinde arıza tespiti yapabilirsiniz. Daha üstün modelleri olan Pro4 ve Pro4 Lite gibi Türkçe dil seçeneği sunan bu cihaz oto tamircilerde kendine kolaylıkla yer bulabilir.

LaunchX-431 CRP MOT

Wlektrikli araçlar ile iletişim kurabilen bu arıza tespit cihazı düşük maliyeti ve yüksek başarı oranı ile elektrikli araçlar üzerinde çalışan firmalarında bulunması gereken cihazlardan birisidir. CRP MOT cihazı ile Türkiye piyasasında kullanılan Avrupa, Asya ve Amerikan araçların bir çoğuna müdahale edebilirsiniz. Araçlar üzerinde arıza tespiti, adaptasyon ve kalibrasyon işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir. Servis işlemlerini ve kodlama işlemlerini yapabilirsiniz. Diğer Launch ürünleri gibi CRP Mot cihazı da Türkçe dil desteği sunmaktadır.

Elektrikli araçlarda işlem yapan firmalarda mutlaka bulundurması gereken Launch arıza tespit cihazlarını yukarıda inceledik. Launch ürünlerinin yanı sıra universal arıza tespit cihazları kategorisinde yer alan Autel arıza tespit cihazları da oto tamirhanelerde boy göstermektedir.

Oto ekspertiz firmalarında bulunması gereken Autel Arıza Tespit Cihazları


Autel MaxiSys Elite

Autel Firmasının üretmiş olduğu en üst düzey cihazlardan birisidir. MaxiSYS Elite cihazı ABD, Avrupa ve Asya grupları ve elektrikli araçlarda dahil olmak üzere 80 üzerinde araç markası desteklemektedir ve bazı araçlarda programlama işlemlerini yapabilmektedir. Piyasadaki diğer cihazlardan daha hızlı, daha sağlam ve diagnostik konusunda daha başarılı bir cihazdır.

Autel MaxiSYS 908S Pro

Autel Firmasının üremiş olduğu diğer bir üst düzey cihazdır. MaxiSYS Elite Cihazı ile yapabildiği işlemler bakımından benzer özelliklere sahiptir. Diagnostik ve bazı araçlarda programlama işlemlerini yapabilmektedir. Bu iki cihaz arasındaki tek fark tablet farkıdır. MaxiSYS Elite cihazının tableti MaxiSYS 908S Pro cihazının tabletinden işlemci olarak daha hızlıdır ve görünüş olarak daha zariftir. Bunun dışında bütün özellikleri ve yapabildiği işlemler aynıdır.

Autel MaxiSYS MS906BT

Autel Firmasının üretmiş olduğu üst düzey cihazlardan birisidir yukarıda özelliklerini sıraladığımız tabletlerden farkı araçlarda programlama ve kodlama işlemlerini yapamıyor olmasıdır. Bunun yanında elektrikli araçlarda dahi diagnostik ve arıza tespit işlemlerini yapmaktadır. Diğer cihazlardaki gibi araçlarda detaylı Arıza Tespiti işlemlerini de başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Autel MaxiDAS DS808

Autel firmasının resmi Türkiye distribütörü olan Nitro Group Firması aracılığı ile siz değerli kullanıcılara sunmuş olduğu arıza tespiti ve diagnostik işlemlerinde piyasadaki eş değer cihazlardan daha yüksek oranda başarı sunan bir cihazdır. MaxiDAS DS808 cihazı, elektrikli araçlarda ve diğer araçlarla OBDII Soketi üzerinden iletişim kurulmaktadır.

Autel MaxiCheck MX808

Bu arıza tespit cihazı araçlar üzerinde yüksek başarı oranı ve uygun fiyatı ile kullanıcıların gönlünde yer edinmiştir. MX808 cihazı araçlar üzerinde programlama işlemlerini yapamaz. MX808 cihazı ile 80’e yakın araç markasında arıza tespit işlemlerini yapabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın