EPS Nedir?
19 Şubat 2020 Çarşamba

EPS Nedir?

Eps (elektrik kontrollü direksiyon) otomotiv endüstrisinin hidrolik direksiyondan elektriğe yavaş yavaş geçişin bir örneği olabilir. Hidrolik direksiyondan elektronik kontrollü direksiyona geçisin en büyük sebeplerinden birisi artan yakıttır. Eps sistemi düşük araç hızlarında ve daha yüksek performansta çalışmayı sağlar bu nedenle hidrolik sistemlere göre daha yakıt tasarrufludur.

Eps isteminin çalışma mantığı elektronik kontrol ünitesi (ecu) direksiyona uygulanan torka,  aracın hızına ve direksiyonun konumuna gereken destek gücünü hesaplar.

Yüksek model araçlarda birden fazla ecu (beyin) olduğu gibi direksiyon içerisinde elektronik sistemin çalışmasını, kontrol ve kumanda etmesini sağlayan modül bulunur. Elektrikli motorun içerisinde tek parça olarak bulunmaktadır. Can-bus veri iletişim yolu ile diğer modüllerle haberleşme sağlar. Sensörlerden gelen sinyallare göre sistemin çalışmasını düzenler.

EPS Arızası Belirtileri

Göstergede EPS uyarı lambası yanıyorsa ve direksiyonda sertleşme varsa araç Eps arızası veriyordur. Bu genellikle Opel araçlarda görünen kronik sorun haline gelmiştir. Elektrikli direksiyon pompasının işlevini artık düzgün hale getirmemesinden dolayı arıza meydana gelir, araç üzerindeki modül işlevini görmez.

Elektrikli Direksiyon Sistemi Onarımı

Elektrikli direksiyon sisteminde hidrolik pompa yerine elektrikli hidrolik pompa bulunmaktadır.

Elektronik direksiyon pompasının ya yeniden programlanması gerekir ya da değiştirilmesi gerekir. Bu işlemler için çeşitli programlama cihazları bulunmaktadır. Eğer elektrikli direksiyon pompasını direkt değiştirirseniz yine çalışmayacaktır. Eski direksiyon pompasının içerisindeki dosyayı alıp yeni direksiyon pompasına yazmak gerekiyor.


Opel /GM Eps programlama

Günümüzde eps arızası kronik hale gelen Opel direksiyon pompası arızasında eps modülü yani elektronik direksiyon pompası değiştirilmektedir. Io terminal ecu programlama cihazı ile elektronik direksiyon pompasının değişimi kolaylıkla yapılmaktadır. Eski direksiyon pompasının içerisindeki yazılımı okuyup yeni direksiyon pompası içerisine yazabilirsiniz.

Desteklenen Ecular

EPS BOSCH 70F3187+95080 70F3187 FLASH R/W 95080 EEPROM R/W. CAN (OBD).

Yorumunuzu bırakın