Ford 9 in 1 Euro 5 Adblue Sorunu Nasıl Çözülür?
19 Mart 2021 Cuma

Ford 9 in 1 Euro 5 Adblue Sorunu Nasıl Çözülür?

Otomotiv teknolojisinin gelişmesi ve trafikte sürekli artan araç sayısına bağlı olarak  araçların doğaya vermiş olduğu zararın boyutu günden güne artış göstermektedir.  Araçların doğaya vermiş olduğu zararları azaltmak amacıyla otomobil sistemlerinde değişikliklere gidilerek çözümler üretilmeye başlanmıştır.  Bu değişikliklerin başında yıllardır kullanılan ve kullanımı yaygınlaşan Adblue sıvısı gelmektedir. Adblue sıvısı, yıllar önce Avrupa'da üretilen bazı araçlarda kullanılmış ve Euro 5 standartlarının çıkmasıyla birlikte yeni üretilen araçlarda Adblue sisteminin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Amerika menşeili Ford markası, ürettiği otobüs, kamyon ve tır gibi ağır vasıta araçlarda Adblue sistemini  kullanmaktadır.

Adblue sıvısı, Euro 5 standartlarında belirtilen Nitrojen oksit (Nox) emisyon değerlerine ulaşmak için kullanılır. Euro 5 standartlarına uymak için Ford markası, Ford tırlarda, Ford kamyonlarda ve Ford otobüslerde SCR katalitik konvertörünü kullanır. SCR sisteminin son adımı, Adblue sistemidir. Adblue sisteminde Adblue püskürtücü ve Adblue deposu kullanılır.


Adblue kullanımı özellikle Avrupa'da yaygındır. Ama her ülkede de Adblue bulunmaz. Ford marka ağır vasıta araçlarda Adblue yakıtı için özel depo bulunur. Böylece Adblue sıvısı, mazotla karışmaz. Adblue sıvısı araçtan çıkan egzoz gazına püskürtülür. Başka bir yerde kullanılmaz. Araçta Adblue azalırsa, araç güçten düşer. Bu aracın beyniyle alakalıdır. Halihazırda tonlarca yük almış araçlar güç kaybettiğinde bazı sorunlar ortaya çıkar. Araç performans kaybettiği için çok fazla mazot yakar ya da durur ve yükü çekemez.

Bu zor durumlara düşmemek için Adblue emulatoru yardımıyla Adblue çözümünü sağlanır ve araç tekrar eski güçlü haline döner. 9 in 1 Adblue çözümleme cihazı, Euro 5 uyumlu bütün Ford kamyon ve Ford tırlara bağlanılabilir ve kullanılabilir. Adblue emulatörünün bağlanması, aracın motor beynine monte edilerek gerçekleşir.

 Ford 9 in 1 Euro 5 Adblue emulatör araca zarar vermez. Sadece Adblue sistemini kapatır. Adblue istemiyle ilgili karşılaşılan bütün sorunlardan kurtulursunuz. Adblue sıvısı azalırsa, biterse, donarsa araçta hiçbir değişme olmaz.

• Ford araçların dozaj pompasını devre dışı bırakır.
• Sıcaklık sensörlerini devre dışı bıraktığı için uyarı almazsınız.
• DPF – Dizel Parçacık Filtresi sorunlarını çözümler.
• Sistem kurtarma filtresi için yakıt enjeksiyonunu devre dışı bırakır.
• Nox sensörünü devredışı bırakır.

Özellikle güçlü motor yapısı ve tork seçeneği ile ülkemizde yaygın olarak satışı yapılan Ford araçlarda adblue arızaları sıklıkla görülmektedir.
Ağır ve yoğun saha şartlarında kullanılan bu araçların adblue arızaları hem çok fazla maddi kayıp, hem de zaman kaybına yol açmaktadır.
Ford Euro 5 adblue emülatör araç üzerine monte edildikten sonra arızalanmayacak ve aracın kullanımına engel olmayacaktır.


Bu ve daha bunun gibi daha fazla bilgi için; nitrobilisim.com.tr/forum ve https://garajmarket.net/  adreslerini ziyaret edebilir ya da  0850 755 0230 numaralı telefonumuzdan bizleri arayabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın