Full Self Drive Nedir?
24 Mayıs 2022 Salı

Full Self Drive Nedir?

Günümüzde elektrikli araç denilince akla gelen ilk markalardan biri hiç şüphesiz Tesla’dır.

Tesla Motors, ünlü mucit ve elektrik mühendisi Nicola Tesla’dan adını alan, elektrikli araç tasarlayıp üreten ve satışını yapan dünyaca ünlü bir markadır. 

Tesla; üst segment, yüksek performanslı elektrikli araç üretimi yapmaktadır. Araç güvenliğini, sürücü konforunu, sürüş keyfini üst seviyede tutan firma bu doğrultuda her geçen gün araçlarına yeni bir özellik eklemektedir.

Bunlardan biri de İngilizce ‘ full self drive ‘ denilen tam kendi kendine sürüş özelliğidir. Full self drive, aracın belirtilen konuma kendi kendini götürmesi gibi düşüneceğimiz otonom bir sistem yazılımıdır. 

Peki bu kendi kendine sürüş paketi kullanıcılara neler vadediyor, özellikleri neler?

Full self drive özelliği Tesla araçların en öne çıkan özelliklerinden ve çok yüksek ihtimalle en çok kullanılacak özelliklerinden biri.

Bu sistem, otomatik pilotta gezinme, şerit değişiklikleri öneren ve sizi doğru şeride yönlendiren otomatik şerit değiştirme sistemi, tek bir dokunuşla kolay park imkanı sunan otomatik park, anahtarınızla aracınızı otoparktan yanınıza getireceğiniz arabayı çağırma, ışıkları kontrol edip gerektiğinde aracı yavaşlatacak trafik ışığı kontrolü gibi özellikleri ile sürücüye konforlu bir sürüş imkanı sunuyor. 

Üst düzey sürüş özelliklerine sahip Tesla araçlarda bu özellikler kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor.

Bu özellikler aracın kendi kendini belirlenen noktaya götürmesi planlanarak tasarlanmış. Ancak sürücü her an kontrolü ele almaya hazır olmalıdır, yani sorumluluk her anlamda sürücüdedir.

Her yazılımda olduğu gibi bunun da uzun vadede test edilmesi güvenlikten emin olununca kullanılması gerekmektedir. 

Tesla kullanıcıları ekstra bir ücret ödeyerek bu yazılımı satın alabiliyorlar. Aylık ya da yıllık ödemelerle bu sisteme sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca daha önce Enhanced Autopilot yani geliştirilmiş otomatik pilot özelliğini alanlar daha uyguna alabilecekler. 

Tesla, bunun gibi özellikleri ve otomotiv sektöründe attığı öncü adımlarla adından söz ettirmeye devam edecek gibi görünüyor.
Yorumunuzu bırakın