LAUNCH CAT-501S İLE OTOMATİK ŞANZIMAN YAĞI NASIL DEĞİŞİR?
25 Nisan 2020 Cumartesi

LAUNCH CAT-501S İLE OTOMATİK ŞANZIMAN YAĞI NASIL DEĞİŞİR?

Günümüzde elektronik ve mekanik kontrollü 2 tip otomatik şanzıman türü vardır. İkisi de yağ basıncı ile çalışır fakat elektronik kontrollü otomatik şanzımanda kontrol, eprom hafızadaki bilgiye göre sistemi yöneten mikroişlemcidedir.

Manuel şanzımanlarda karter tapasını açınca tüm yağı boşaltmak mümkündür. Fakat otomatik şanzımanlarda bu mümkün değildir.Bu tür sıkıntıların üstesinden gelebilmek için LAUNCH CAT-501S ile  otomatik şanzıman yağı değiştirme makinası  profesyonel servislerde yerini almıştır. Launch Cat-501S ile tork konverter, soğutucu ve soğutucu hatları içinde kalan kirli ve yorgun yağı temizleyerek otomatik şanzıman yağını çok rahat şekilde değiştirmeniz mümkün.

Öncelikle yağ soğutucusuna giden hat sökülür. Yağ haznesinin bir girişi ve bir çıkışı vardır.Bu hatlar uygun adaptörler takılır. Araç çalıştırıldıktan sonra otomatik şanzıman pompası içinde bulunan kirli yağı, yağ değiştirme makinasının kirli yağ haznesine transfer ederken bir yandan da makinamızda bulunan temiz yağ önce yağ soğutucusunun içinden geçerek, soğutucu çıkışından gelen kirli yağı temizleyene kadar devam eder. Bu işlemi Launch Cat-501S ile yaparsanız yağ temizliği ve değişimini tamamıyla yapmış olursunuz. Konan yağın verimli bir şekilde çalışabilmesi için kalibrasyon ve test sürüşünden sonra tekrar yağ eklenmesi gerekiyor. Eğer şanzıman yağı eksik olursa kavramada zayıflama meydana gelir.Araç çekişten düşer ve vites değişiminde vuruntu meydana gelir.Tam tersi eğer şanzıman yağı fazla olursa gereksiz bir basınç yaratıp diğer çalışan aksamlarda ekstra bir direnç oluşturabilir.Her iki durumda motor performansını etkileyip aracınıza zarar verebilir.

CAT-501S otomatik şanzıman yağı değiştirme makinası  ile otomatik şanzıman yağı değişimi aracınızın ömrünü uzatır .Ayrıca makine üzerindeki sensörler sayesinde şanzıman yağındaki basıncı ve sıcaklığı görüntüleyebilirsiniz.Yorumunuzu bırakın