MAGİCMOTORSPORT FLEX BEYİN(ECU) YAZILIMI OKUMA CİHAZI NEDİR?
11 Mart 2020 Çarşamba

MAGİCMOTORSPORT FLEX BEYİN(ECU) YAZILIMI OKUMA CİHAZI NEDİR?

MAGİCMOTORSPORT FLEX BEYİN (ECU) YAZILIMI OKUMA CİHAZI NEDİR?

Flex cihazı magicmotorsport firmasının x17 cihazının yerine çıkarttığı ve artık tüm güncellemelerini bu cihaz üzerinden yayınlamayı planladığı yeni ürünüdür. Flex cihazı  iki parçadan ve kablolardan oluşmaktadır. Flex ve flex box olarak ikiye ayrılan bu cihaz ile motor beyni(ecu) flash ve eprom'unu gerekirse beyin(ecu) içerisindeki tüm yazılımı da çekebiliyoruz. Motor beynine işlem yapmayı yeterli bulmayan magicmotorsport firması aynı cihaz ile şanzıman kartı okuma ve tcu klonlama işlemi özelliğini de bu cihaz ıle yapmamızı sağlıyor. Gelişmiş şema görüntüleri ve kolay bağlantıları ile kolayca okuma ve yazma işlemi yapmanızı sağlar.

BEYİN (ECU) YAZILIMI NEDİR?

Beyin(ecu) içerisinde bir yazılım  bulundurur. Bu yazılım ile  oynama yaparak araç üstünde istenen işlemler yapılabiliyor.  Beyin klonlama, chiptuning, arıza kodu kapatma (dtc off) vb. gibi birçok işlemi yapabilirsiniz.

FLEX CİHAZI NASIL BAĞLANIR ?

Flex cihazının üç çeşit bağlantısı vardır. Obd ile bağlantı,  pin uçları ile bağlantı ve boot atarak bağlantı.

FLEX OBD İLE BAĞLANTI VE OKUMA NASIL YAPILIR?

Flex cihaz kutusunun içerisinde iki adet obd kablo bulunmakta. Yeşil kablo ve kırmızı kablo. Hangi kabloyu kullanmanız gerektiğini flex cihazının programına girdiğinizde şema kısmında bu kablolardan hangisini kullanmanız gerektiğini size gösteriyor. Gösterdiği kabloyu araca bağlayarak kontağı açıyorsunuz ve flex programının verdiği talimatlara göre hareket ediyorsunuz. Flex cihazı ile okuma işlemi bu şekilde başlamış oluyor.

FLEX CİHAZI İLE PİNUCU OKUMA NASIL YAPILIR?

Flex cihazlarını (flex ve flexbox) birbirine bağlıyoruz. Pin kablolarını kutudan çıkartıyoruz ve flex programını açıyoruz. Program içerisinden bağlayacağımız beyni seçiyoruz ve bağlantı şemasına göre kabloları flex cihazı üstüne ve beyin pin uçlarına takıyoruz sonra cihazın ve programın verdiği talimatlara göre okuma işlemine devam ediyoruz.

FLEX CİHAZI  İLE BOOT ATARAK OKUMA NASIL YAPILIR?

Flex cihazlarını birbirine pinucu bağlantısındaki gibi şemaya göre bağlıyoruz. Beyinin(ecu) arka kapağını açıyoruz ve bizden nereye boot kablosunu(mor kablo) atmamızı istiyorsa kablomuzu oraya lehimliyoruz. Bağlantı da dirençler de var ise direnç attığı bacaklara biz de direnç atıyoruz ve  verdiği talimatları yerine getiriyoruz. Okuma işlemlerimiz bu kadar flex cihazı oldukça basit bir programa sahip kolaylıkla kullanabilirsiniz.

 

Yorumunuzu bırakın