Mercedes Adblue Çözümleme Nasıl Yapılır?
20 Mart 2021 Cumartesi

Mercedes Adblue Çözümleme Nasıl Yapılır?

Trafikte yer alan dizel (mazot) tüketen araçlar benzin ve LPG kullanan oranla  çevreye daha fazla zararlı gaz salınımı sağlamaktadır. Dizel yakıt tüketimi sağlayan araçlar için üretilen AdBlue, yeni nesil tüm dizel araçlarda kullanılması zorunlu hale getirilmiş bir yakıttır. Bu durumdan dolayı euro 4, euro 5 ve euro 6 diye adlandırılan yeni nesil araçlar üretilirken araçlara birde AdBlue yakıt tankı ilave edilmektedir.


    AdBlue dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx-emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan bir çözümdür. AdBlue ne patlayıcı ne de çevreye zararlıdır ve taşınabilir sıvıların minimum risk kategorisinde sınıflandırılmaktadır. AdBlue aşındırıcı bir maddedir, kullanımı ve depolanması için özel olarak üretilen malzemeler kullanılmaktadır.
    Mercedes gibi araçlarda AdBlue’nun çalışma mekanızması; EURO 4 ve EURO 5 motorlu araçlarda egzoz gazlarının SCR katalizörüne ulaşmadan önce egzoz gazı içine enjektörle püskürtülür. Egzoz sisteminde oluşan yüksek ısı AdBlue katkısını amonyağa dönüştürür. Daha sonra amonyak ve karşıt nitrojen oksijenleri SCR katalizörlerine nüfuz ederken birbirleriyle reaksiyona girer ve atmosfer için zararlı olmayan iki bileşene, yani nitrojen ve su buharına dönüşür.

  Avrupa’daki belli başlı bütün kamyon ve otobüs imalatçılarının AdBlue gerektiren modelleri vardır. Bunlardan biri de Mercedes gibi dünya devi bir markadır. Daha spesifik AdBlue ayrı bir tankta saklanır ve dizel veya başka tür yakıtlarla karıştırılmaz. Kullanımı SCR Selective Catalytic Reduction (SCR Seçimli Katalitik İndirgeme Sistemi) adlı bir sistemle yapılır.

    Türkiye şartlarında AdBlue tüketimi, diğer avrupa ülkelerine oranla daha zordur. AdBlue yakıtı bittiğinde ya da sistem arızalandığında araç verimi %40'lara kadar düşer. Araç veriminin düşmesiyle, aracın çekişi ve alınan performansı da aynı oranda düşüş göstermektedir. Sistemin onarımı için ise yüksek maliyetler ortaya çıkabilmektedir. AdBlue arızalarına eskiden direnç kabloları ile geçici olarak çözüm üretilebiliyordu. Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde geçici çözümler artık Mercedes AdBlue çözümleme cihazı adı verilen, Mercedes AdBlue Emülatör yardımı ile kalıcı olarak çözülmektedir.
    AdBlue sistemi ile donatılmış araçlarda –Mercedes, Scania, DAF– AdBlue Emulator adı verilen cihaz ile ADblue arızaları kolay ve daha uygun maliyetler ile çözümlenebilmektedir. Mercedes AdBlue Emülatör sayesinde araçta herhangi bir güç kaybı oluşmamaktadır. Mercedes Adblue emülatör kullanıldığında  araç ikaz panelinde veya tanı sisteminde herhangi bir arıza ikaz ışığının yanmadığını yanıyor ise de söndüğünü görebilirsiniz. 


Bu ve daha bunun gibi daha fazla bilgi için; nitrobilisim.com.tr/forum ve https://garajmarket.net/  adreslerini ziyaret edebilir ya da  0850 755 0230 numaralı telefonumuzdan bizleri arayabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın