Oto Ekspertizlerin Kullanabileceği En İyi Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?
2 Mayıs 2020 Cumartesi

Oto Ekspertizlerin Kullanabileceği En İyi Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?

Oto Ekspertiz Nedir?

Oto Ekspertizler aracınızın karışmış olduğu çeşitli kaza veya çeşitli sebepler dolayısıyla hasar alması durumunda ortaya çıkan maliyet miktarını detaylı bir şekilde tespit eden meslek dalıdır. “2. El oto Ekspertiz” ise alanında uzman ustaların teknik ekipmanlar ve cihazlarla otomobiller üzerinde detaylı bir şekilde inceleme yürüterek araç üzerindeki kusurları bildirmektir. Oto ekspertiz araçlar üzerinde geçmişte yaşanan kazalar ve bu kazalara bağlı olarak değişen parçalar ve mekanik aksamda meydana gelen arızaları ve bu arızalara bağlı oluşabilecek masrafları inceler.

Oto Ekspertiz Firmalarında Kullanılabilecek Universal Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?

Oto ekspertiz işlemlerinin aksamadan başarılı bir şekilde ilerlemesi için ekspertiz atölyelerinde kullanılan ekipmanlarında yapılan işi karşılayabilmesi de çok önemlidir. Bu atölyelerde kullanılabilecek en başarılı cihazların başında Autel ve Launch ürünleri gelmektedir. Bu iki cihaz üreticisinin de üretmiş olduğu birbirinden farklı modelde ürünleri bulunmaktadır.

Oto ekspertiz firmalarında kullanılabilecek Launch arıza tespit cihazları

  • Launch X-431 Pro4,
  • Launch X-431 Pro4 Lite,
  • Launch X-431 Pro Lite,
  • Launch X-431 CRP MOT

Launch X-431 Pro4

Pro4 arıza tespit cihazı eski model araçlarla iletişim kurabileceği eski model araç kablo setleri ile birlikte satışı yapılmaktadır. Bu profesyonel arıza tespit cihazı ile eski 2000 model öncesi araçlar dahil 100 adet araç markası üzerinde detaylı diiagnostik işlemlerini gerçekleştirebilir. Parça aktivasyon testleri, adaptasyon ve kalibrasyon işlemlerini başarılı bir şekilde yapılabilir. Yağ değiştirme, fren bakımları gibi servis işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlayabilir. Detaylı bir şekilde arıza teşhisi yaparak bütün arıza kodlarının açıklamasını görüntüleyebilir. Launch x-431 Pro4 cihazı Türkçe dil desteği ile kolay ve anlaşılabilir bir kullanım sunmaktadır.

Launch X-431 Pro4 Lite 

Pro4 Lite arıza tespit cihazı, X-431 Pro4 cihazından farklı olarak kablo setleri hariç olarak daha düşük maliyet için piyasaya sürülmüş bir üründür. Yaptığı bütün işlemler Pro4 cihazı ile aynıdır. 100 araç üzerinde detaylı arıza tespit işlemlerini yapabilir. Parça aktivasyon testleri, adaptasyon ve kalibrasyon işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlayabilir. Yağ değiştirme, fren bakımları Direksiyon Açı Sensörü Sıfırlama gibi servis işlemlerini yapabilir. Araçlar üzerinde detaylı teşhis işlemlerini yaparak bütün arıza kodlarının açıklamasını ayrıntılı olarak görülmesine olanak sağlar. Launch X-431 Pro4 Lite arıza tespit cihazını Türkçe dil desteği ile atölyelerinizde sıkıntı yaşamadan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Launch X-431 Pro Lite

Pro Lite, Launch firmasının üretmiş olduğu bu cihaz Avrupa, Asya ve Amerikan araç modelleri üzerinde diagnostik işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Arıza kodu okuma silme adaptasyon ve kalibrasyon işlemlerinin yanı sıra Akü sıfırlama, Yağ sıfırlama, Direksiyon açı sıfırlama gibi servis işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir. 13 adet eski model araçlar için sunulan kablo seti ile 2000 model öncesi OBDII soketi bulunmayan araçlar üzerinde arıza tespiti yapabilirsiniz. Daha üstün modelleri olan Pro4 ve Pro4 Lite gibi Türkçe dil seçeneği sunan bu cihaz oto ekspertiz firmanızda kendine kolaylıkla yer bulabilir.

Launch X-431 CRP MOT

CRP MOT arıza tespit cihazı düşük maliyeti ve yüksek başarı oranı ile oto ekspertiz firmalarında bulunması gereken cihazlardan birisidir. CRP MOT cihazı ile Türkiye piyasasında kullanılan Avrupa, Asya ve Amerikan araçların bir çoğuna müdahale edebilirsiniz. Araçlar üzerinde arıza tespiti, adaptasyon ve kalibrasyon işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir. Servis işlemlerini ve kodlama işlemlerini yapabilirsiniz. Diğer Launch ürünleri gibi CRP Mot cihazı da Türkçe dil desteği sunmaktadır.

Oto ekspertiz firmalarının mutlaka bulundurması gereken Launch arıza tespit cihazlarını yukarıda inceledik. Launch ürünlerinin yanı sıra universal arıza tespit cihazları kategorisinde yer alan Autel arıza tespit cihazları da oto ekspertiz firmalarında boy göstermektedir.

Oto ekspertiz firmalarında bulunması gereken Autel Arıza Tespit Cihazları

  • Autel MaxiSYS MS906BT
  • Autel MaxiDAS DS808
  • Autel MaxiCheck MX808
  • Autel MaxiDiag MD808 Pro

Autel MaxiSYS MS906BT

906BT arıza tespit cihazı ile Amerika, Avrupa ve asya grubu araçlarında içerisinde bulunduğu 100’e yakın araca başarılı bir şekilde diagnostik işlemi yapılabilir. Eski model araç bağlantı kabloları ile OBD soketi olmayan araçlar üzerinde arıza tespiti yapabilir. Arıza kodlarını detayları ile birlikte görüntüleyebilirsiniz. DPF rejenerasyonu, Direksiyon açı sensörü kalibrasyonu gibi zorlu işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Autel MaxiDAS DS808

DS808 arıza tespit cihazı ile OBDII soketi üzerinden Türkiye piyasasındaki 80’den fazla araç markası ile iletişim kurabilir. Yine eski model araçlar için kablo seti ile OBD portu olmayan araçlar üzerinde tanılama işlemleriniz yapabilir. Bu cihaz araçlar üzerinde arıza kodu okuma, adaptasyon ve kalibrasyon işlemlerini yapabilir. Yağ resetleme, DPF rejenerasyonu gibi servis işlemlerini başarılı ir şekilde yapabilir. Aktif testler ile araç üzerinde bulunan bütün modüllerin çalışıp çalışmadığını tek tek kontrol edebilir.

Autel MaxiCheck MX808

Oto Ekspertiz firmalarında kolaylıkla yer edinebilecek bir arıza tespit cihazıdır. 80’ yakın Avrupa Asya ve Amerikan araç modelini destekleyen MX808 cihazı araçların arıza kodlarını okuyup silebilir. Canlı verileri hem grafik hemde analog olarak görüntüleyebilir. Direksiyon açı sensörü sıfırlama, DPF rejenerasyonu gibi servis işlemlerini başarı ile gerçekleştirebilir. Universal arıza tespit cihazları arasında başarı grafiği yüksek olan cihazlardan bir tanesi olan MX808 cihazı düşük maliyeti ve üstün başarısı ile oto ekspertiz firmalarında kendisine yer bulmayı başarmış bir cihazdır. MX808 arıza tespit cihazının en güzel yanı ise bütün güncelleme işlemleri ömür boyu ücretsizdir.

Autel MaxiDiag MD808 Pro

MD808 arıza tespit cihazı Türkiye de kullanılan birçok araç üzerinde işlem yapabilir. MD808 cihazı diğer Autel ürünlerinden farklı olarak tablet olarak değil, el terminali şeklindedir. Yıllık güncelleme ücreti bu cihazda da bulunmamaktadır. Kullanımı oldukça kolay olan bu cihaz arıza kodu okuma silme, canlı değerleri görüntüleme gibi işlemleri yapabilir. Yağ servisi sıfırlama, direksiyon açı sensörü sıfırlama gibi servis işlemlerini başarı ile yapabilir. bütün bu özellikleri ile oto ekspertiz firmaları tarafından tercih edilebilir bir cihazdır.

Autel firmasının tek resmi distribütörü olan Nitro Mekatronik firmasına özel olarak vermiş olduğu Türkçe dil desteğinden yurt dışından getirilen veya başka satıcılardan alınan cihazlarla faydalanamazsınız.

Burada iki farkılı firma olan Launch ve Autel firması üretmiş olduğu cihazların özelliklerinden bahsettik. İki firmanın da üretmiş olduğu cihazlar yapabildiği işlemlere göre değişiklik göstermedir.

Yorumunuzu bırakın