Oto Tamir ve Bakım Servisleri için Önerilen Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?
1 Haziran 2021 Salı

Oto Tamir ve Bakım Servisleri için Önerilen Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?

Oto Tamir ve Bakım Servisleri için Önerilen Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?

Değişen gelişen teknolojiyle araç bakım tamirlerinde mekanikten elektroniğe geçiş olmuş, oto tamir ve araç bakım servisleri de bu değişimi yakından takip etmiştir. Daha önce manuel yapılan işlemler şimdilerde arıza tespit cihazlarıyla birlikte yapılıyor. Araçların (electronik control unit) dediğimiz ecu’larına bağlanarak araç hakkında tüm bilgileri görebiliyor servis bakım işlemlerini kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Araç belli kilometrelere geldiğinde bakımının yapılması gerekmektedir, aracın bakım zamanı geldiğinde gösterge ekranında servis lambası yanmaya başlar, ve bakım için servise gitmeniz gerektiği konusunda sizi uyarır. Aracınız servise girip bakımı yapıldıktan sonra da bu lamba yanmaya devam eder. Lambanın söndürülmesi, bakım sıfırlamasının yapılması gerekmektedir. Bu işlem de araç arıza tespit cihazları ile yapılmaktadır.


Araç bakım ve tamiri konusunda sektör çalışanlarına büyük kolaylıklar sunan birçok marka ve modelde arıza tespit cihazları mevcuttur. Hem marka özelinde hem universal işlemler yapabilecekleri cihazlar bulunmaktadır. Universal olarak işlem yapan, farklı marka model araçlara hitap eden, firmamızın satışını yaptığı Autel, Launch, Thinkcar markaları alanında isimleri başarıyla anılan markalardır. Ustalarımızın yapmak istediği ve baktığı araç gruplarına özel birçok çeşit cihazı firmamızda bulmaları mümkündür.

Arıza kodu okuma silme, canlı veri görüntüleme, teşhis geçmişi görüntüleme, araç servis bakım ışıklarını sıfırlama, dizel partikülfiltre rejenerasyonu, direksiyon açı sensörü sıfırlama gibi temel işlemler dışında online işlemlerde yapacağınız birçok cihazı bulunan Autel markası bu konuda oldukça başarılıdır. Özellikle oto tamir ve bakım servisleri için önerilen arıza tespit cihazları vardır. Autel 908S Pro, 906Bt, MX808 cihazlarıAutel’in başarılı modelleri arasındadır. Yukarıda saydığımız temel işlemler için Autel MX808 oldukça başarılıdır. Onun dışında Volkswagen araçlarda online kodlama işlemi de yapacağınız 906BT modeli mevcuttur. Yine Mercedes Bmw gibi araçlarda da online işlem yapmak için Autel’in 908S Pro cihazını alabilirsiniz.


Autel gibi başarılı markalardan biri de Launch’dır.Launch’ın en son ürettiği firmamızda satışı yapılan ürünü Pro 5 Lite ile de birçok servis işleminde başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Piyasadaki birçok marka model de işlem yapacağınız Pro 5 Lite cihazı da ustaların çok tercih ettiği ürünlerden biridir.

Yine bu iki marka gibi başarılı olan ve son zamanlarda satışa sunulan Thinkcar firmasının Thinktool cihazı ile de servislerinizde, araç tamir işlerinizde yüksek performanslı işlemler yapabilirsiniz. Thinktool cihazı da bahsettiğimiz diğer ürünler gibi temel servis işlemlerinde ve onun dışında online işlemler konusunda başarılı cihazlardan biridir.

Sizlerde oto servis bakım cihazları hakkında ya da farklı bir konu da bilgi almak istiyorum diyorsanız;                               0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir, Nitro Mekatronik Forum Sayfası üzerinden bilgi edinebilirsiniz. 


Yorumunuzu bırakın