OTOMOBİL LOGO VE ANLAMLARI
10 Temmuz 2018 Salı

OTOMOBİL LOGO VE ANLAMLARI


BMW (Bavyera Motor İşleri)      

Bu şirket 2.dünya savaşında Almanya için uçak motoru üretiyordu 1928 yılından sonra otomobil üretimine girmiştir. İlk seri üretimi 3/15 PS idi. İlk olarak uçak motoru ürettikleri için aracın logosu  parçalı amblemin mavi kısmı gökyüzünü beyaz kısmı da uçak pervanesini temsil etmektedir.

 

VOLKSWAGEN 

Almanca'da volks halk demektir Wagen ise otomobil demektir şirketin adı Halkın arabasıdır.

Otomobilin logosu volks ve wagen in baş harflerinden oluşmaktadır.


 

PORSCHE    

Amblemdeki siyah at, Almanya’nın Stuttgart şehrinin armasından. Geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün flamasından alıntı. Bu logo milliyetçi simgeler içermektedir.

 

SCANİA 

İlk olarak şirketin logosu SAAB idi bu Svenska Aeroplan Aktie Bolaget kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulmuş. İlk olarak uçak üretmeye başlayan firma sonrasında kamyon daha sonrada otomobil üretmeye başlamıştır, kamyon üretimine geçtiğinde adı SCANİA olmuştur.


 

AUDİ     

Bu iç içe geçmiş dört halka 1932 yılında Almanyada birleşen 4 ayrı otomobil firmasını temsil etmektedir bunlar Horch, Audi, DKW ve Wanderer’dir günümüze sadece AUDİ kalmıştır.


 

PEUGEOT     

Firma ilk kurulduğunda testere bıçak gibi çelik malzemeler üretiyordu firmanın logosu gücü temsil eden aslandı Pençeler gücü ve dengeyi; gözler ise şirketin daima ileriye baktığını gösteriyor. Otomobil üretmeye başladıklarındada aynı figürü kullanmaya devam ettiler.

 

CITROEN   

Firmanın kurucusu ünlü sanayici André Citroën'in ilk işinden esinlenerek oluşturulmuştur.Kendisi iş yaşamının ilk yıllarında sanayide kullanılan çarklar için diş kesme işindeydi.Günümüzde logodaki krom şeritler, otomobilin dinanmizmi ve görkemini simgeliyor.

 

MERCEDES  

Şirketin kurucusu Karl Benz motor fabrikasında çalıştıgı yıllarda evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuştur eşine ise bir gün bu yıldızın başarıyı gücü temsil edeceğini anlatmış hayalindeki kuracağı fabrikanın tepesinde olacağını anlatmıştır. Karl Benz  kızının adını Mercedes koymuştur hayallerini gerçekleştirdiğininde fabrikaya kızının adını vermiştir.

 

FIAT    

Fabbrica Italiana Automobili Torino... İnsanın bu ismi hiç takılmadan söyleyebilmesi için en azından birkaç deneme yapması gerekebiliyor. Ancak kısaltmasını, yani Fiat'ı kullanmak çok daha kolay.


RENAULT

Baklava şeklinin bulunuşu 1930’lu yıllara dayanıyor. Amblem klasik ve durgun şekli ile geleceği simgeliyor.
Kurucusu olan Louis Renault’nun soyismini alan şirketin amblemi, 1992 yılında küçük değişikler geçirerek bugünkü halini aldı.

Yorumunuzu bırakın