İstanbul'da Chiptuning Uygulaması Nerede yapılır?
26 Mayıs 2021 Çarşamba

İstanbul'da Chiptuning Uygulaması Nerede yapılır?

İstanbul Chiptuning Uygulaması Nerede yapılır?

Chip Tuning nedir?

Chip Tuning’i kısa ve net olarak aracın motoru üzerinde yazılımsal değişiklikler olarak tanımlayabiliriz. Araç motoru üzerindeki tüm kontroller yazılım aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Aracın yakıt tasarrufu gibi ayarlamalarının yanı sıra motor gücüyle alakalı düzenlemelerde yine bu yazılım düzenleme işlemleriyle yapılıyor. İşte bu yapılan işlemler Chip Tuning sayesinde sağlanıyor.

Sitemizde yer alan araç listesi bölümünde yapılan işlemler sonrasında yaşanan değişikleri inceleme şansınız var. Öncelik olarak yakıt tasarrufu için seçilen bu düzenleme motor gücündeki yükselmelerinin yanı sıra hız sınırlama ve güç düşürme gibi işlemlerde de tercih edilmekte. Yani doğru yazılım güncellemesi yapılmaması halinde aracınız da istediğiniz değişiklere sahip olamayabiliyorsunuz.

Chip Tuning İşlemi Neden Yapılır?

Chip Tuning; Günüzümüzün modası haline gelen araç kullanıcılarına çok cazip gelen bir uygulamadır.

Aracında çekiş düşüklüğü, fazla yakıt yakma gibi sorunları olan veya aracının beygir gücünü daha da artırmak isteyen kullanıcılar bu işlemi tercih etmektedirler.

Chip tuning nasıl yapılır?

Garajımızı ziyaret ettikten sonra, araç garaj işlemine alınmadan önce Autel veya Launch vb Arıza Tespit cihazlarımız ile öncelikle arıza tespiti yapılır. Araçta yazılıma karşı bir etken bulunmadıktan sonra araç yazılım aşamasına geçer. Uzman ekip kadromuz ilk öncelikle aracınızın OBD girişinden, FLEX cihazımız ile bağlantı kurulmakta aracın orijinal dosyası beyin üzerinden çekilmektedir.

Aracın orijinal dosyası alındıktan sonra, dosya yazılım ekibimize gönderilir. Yazılım ekibimiz aracın beyin haritalarından, aracın performansında yazılım ile güç artırımı ve yakıt tasarruf yapılır. Dosya işlendikten sonra tekrar garaj ekibimize atılır ve aracın yazılımlı dosyası tekrardan FLEX cihazımız ile araca yüklenir.

Yükleme tamamlandıktan sonra tekrardan arıza tespiti yapılır ve yazılımın kontrolleri yapılır Herhangi bir arıza vb hatalar görülmedikten sonra araç tekrardan size teslim edilir. İşlem oratalama 45-60 dk sümektedir. Chip Tuning yapıldıktan sonra aracınızın performansı artmış olacak ve daha az yakıt yakmanızı sağlayacaktır.

Chip Tuning Zararlı Mı?

En merak edilen sorulardan biriyse bu yapılan işlemin araca zarar verip vermediği olmakta. Yapılan düzenlemeler öncesinde var olan orijinal yazılımın yedeği alındığı için eski haline dönme konusunda aklınızda bir soru işaretinin olmamasının yanı sıra aslında Chip Tuning çalışması sonrasında aracınız olması gereken istenilen hale gelmiş olmakta. Gerek yakıt tasarrufu gerek motor gücü ayarlamalarıyla daha sağlıklı verim almanız sağlanıyor. Yani aracınıza hiçbir zarar vermeyen bu işlem aynı zamanda motorunuzun da ömrünü uzatmaktadır.

Sizlerde Chiptuning uygulamaları hakkında daha fazla bilgiye 0850 755 02 30 numaralı telefondan ve Nitro Mekatronik Forum adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın