Far Beyni Tamiri Nedir ve Arızaları nasıl giderilir?
Monday, January 4, 2021

Far Beyni Tamiri Nedir ve Arızaları nasıl giderilir?

Otomobil Farı Nedir?

Otomobil farı, bakıldığında basit gibi bir parça gelse de aslında otomobilin son derece önemli bir parçasıdır. Araca önden ilk bakıldığında göze çarpan ilk parça farlardır. Birçok teknik göreve sahiptir ve aracın tasarımını güzelleştiren veya değiştiren bir yapıya sahiptir.
Asıl görevi ise bilindiği üzere karanlıkta seyir halindeyken etrafı aydınlatması ve sürücüye sağlıklı, tehlikesiz ve güvenli bir sürüş sağlamasıdır. Bunun yanında farlar sisli veya kapalı havalarda da diğer araçlar tarafından görünmeyi sağlamaktadır. Uzun farlar ve kısa farlar otomobilin seyrine göre sürücü tarafından kontrol edilmektedir.
Otomobil sevdalıları daha iyi görünüm sağlamak ve daha sağlıklı sürüş yakalamak için birçok far seçeneklerine yönelmekteler.

Otomobil Far Çeşitleri

1)Reflektör Far
Farın içinde bulunur ve far tasının şekline göre ışığı yansıtan aynalı parçalardır. Reflektörün önünde ampul bulunmaktadır ve etrafa veya geriye doğru ışık vermektedir. Far tası ise şekli gereği veya ayarlı açısı ile ışığı yola yansıtır.
Reflektör farlar, araçlara uygulanan en düşük maliyetli farlardandır. Sadece halojen ampuller kullanılır.

2)Projektör (Mercekli) Farlar
Merceklerin görevi kaynaktan gelen ışığın yola homojen olarak aktarılmasını sağlar. Işığı düz olarak merceğe iletmek üzere tasarlanan reflektörler vardır. Reflektörlerden sonra mercek vardır ve reflektör ile merceğin arasında perde bulunmaktadır. Perdenin amacı mercekten yukarıya yansıyacak ışığı önlemektir. Böylece ışık far hizasının üstüne çıkamayacak ve karşıdan gelen otomobil sürücülerinin gözlerini rahatsız etmeyerek güvenli sürüş imkanı sunacaktır.

Adaptif Farlar
Adaptip far da bulunan projektör elektrik motoru yardımı ile dikey ve yanal olarak yönlendirilebilir. Adaptif farlarda projektör ayarı direksiyon açısına bağlı olabilir. Böylece yolu devamlı gözetleyen kamera ve sensörlerden gelen bilgiler ile kontrol ünitesi yazılımı ile de yönlendirme yapılmaktadır.

Işık Kaynağı Türleri
Halojen, xenon, led, led matrix, lazer türleri vardır.

Far Beyni Tamiri Nedir?
Sahip olduğunuz otomobil beyinleri zamanla yıpranma, eskime ve çalışmasından kaynaklı olarak yıpranmasından dolayı far beyinleri arıza vermektedir. Böyle durumlarda ise araç sürücüsü havanın karanlık olduğu zamanlarda aracını kullanarak hem kendine hem diğer sürücülere çok büyük tehlike yaratmaktadır.

Far Beyni Arızaları Nasıl Giderilir?
Nitro Mekatronik olarak garajlarımızda far beyni arızalarınızı gideriyor ve güvenli sürüşünüzün devam etmesini sağlıyoruz. Distribütörlüğünü yaptığımız Autel arıza tespit cihazları ile arızalar giderilmektedir.

Leave your comment