Nox Sensörü Nedir?

Nox sensörü lamda sensörü olarak da bilinir. SCR sisteminde egzoz gazının seviyesini belirlemek için kullanılır. DPF ve SCR filtrelerinin arasında yer alır. Nox Sensörü Euro 5 ağır vasıta araçlarla düzenlenerek Euro 6 motor ağır vasıta araçlarında düzenli olarak kullanılan sistemdir. Bu sistemler Avrupa standartlarında olduğu için Avrupa Devletlerinin çoğunda kullanımı zorunludur. Sistem adblue sistemleri ile birleşik olarak çalışır. İki adet bulunur. Bunlardan biri Scr katalizörüne giren gaz ve adblue sıvısını kontrol etmektedir. Diğer sensör ise Scr katalizöründen çıkan değerleri kontrol emek için kullanılmaktadır. Bunlardan birinin bozulması durumunda adblue sisteminin arıza göstergesi bildirebilir. 

Son dönemlerde sıkça karşılaşılan şikayetlerden biri nox sensör arızası kullanıcıların özel yetkili servislere başvurduğunda yüksek meblağlarda fiyat çıkarıldığı söylenmektedir. Nox arızası giderilebilmesi için kullanılan emülatörler ve arıza tespit cihazları sayesinde hata kodlarını silebilir ve sistemi bu şekilde geçersiz kılabilirsiniz. Katalik teknolojisinin verimliğini ölçen nox scr sistemi ile entegre şekilde çalışmaktadır. Bu arızaların giderilmediği zamanlarda beynin tamamen değiştirilmesine kadar giden sorun var arızalar ile karşılaşılabilmektedir.

Nox Sensörü Bozulması Durumundaki Çözüm Yolları?

Nox sisteminin bozulması ve doğru değerin gönderilmemesi durumunda Adblue sistemi çökebilir. Adblue sisteminin çökmesi durumda aracınız size adblue sisteminin bozuk olduğunu gösterebilir. Nox sensörü hatasından aynı şekilde Scr sistemi(scr katalizörü) de etkilenmektedir. Sonuç olarak scr,nox  sistemleri tümleşik bir sistemlerdir. Bu sistemlere genelde Adblue Sistemleri denilmektedir. Adblue sistemlerinde birde kontrol kutusu bulunmaktadır. Bu kutu adblue tankı, Scr ve Nox gibi sistemleri kontrol ederek araç beynine devamlı bilgi gönderir. Bu doğrultuda araç yola devam eder. Nox sensörünün bozulması durumunda aracınız ağır masraflara tabi olabilir. Sistemin çökmesi durumunda ise yolda kalabilir,  zaman ve para acısından kayıplar yaşayabilirsiniz. Nox sistemlerinin bozulması durumunda buna uygun Adblue Emülatörleri bulunmaktadır.