ADAS NEDİR? ADAS KALİBRASYONU NASIL YAPILIR?
31 Ağustos 2018 Cuma

ADAS NEDİR? ADAS KALİBRASYONU NASIL YAPILIR?

ADAS NEDİR? ADAS KALİBRASYONU NASIL YAPILIR?

ADAS SİSTEMİ NEDİR?

KAPSAMLI VE HASSAS KALİBRASYON

ADAS sistemi araçlarda acil ve/veya tehlikeli durumlarda sürücüyü uyarmak ve kazaları önlemek için dizayn edilen bir istemdir.

Araçlar pasif uyarılarla veya  bir ADAS aracılığıyla aktif asistlerle sürücüyü uyarır.

Sensör girişinin birden fazla kullanımı vardır, işlem paylaşılır ve alt sistemler istenen etkiyi sağlar.

Bir aracı tamir ettikten sonra, ADAS ağının bu şekilde orijinal gibi çalışmasını sağlamak için tüm sensör sistemleri yeniden kalibre edilmelidir.

Aksi halde bu sistem hatalı çalışır ve sonuç olarak kazalara neden olabilir.

Araçlarda bulunan ve kalibrasyonu gereken sistemler aşağıdaki gibidir;

 

Pasif Özellikler 

Aktif özellikler

ACC Adaptif Cruise Kontrol  Otomatik Acil Fren
LDWŞerit değiştirme uyarısı Şerit kuruma desteği
NVSGece görüş sistemi  Adaptif ön aydınlatma
RCW Arka kaza uyarısı   Otomatik park
AVM  Etraf görüntüleme  Yaya koruma sistemi
BSD Kör nokta denetimi Kör nokta müdahalesi
HUD head-up ekran     Sürücü uyuşukluk ekranı

 

ÇOKLU KALİBRASYON FONKSİYONLARI

ADAS ayrıca sizlere kazaları önlemek için çok büyük bir hizmet sunmaktadır,  gelişmiş sürücü asist sistemi ile , yol tehlikelerini sürücülerin fark etmesine yardımcı olur, özellikle tehlikeli yollarda kamera dinamik aydınlatma, elektromanyetik sensörle  ve radarlarla sizleri uyarır ve herhangi bir çarpışma tehlikesi durumlarda  sürücülerin çarpışmayı önlemesi  için eylemlerde bulunur.

Sürücülere yol tehlikeleri konusunda yardımcı olmak için çeşitli gelişmiş sürücü yardımcı sistemleri vardır.

Gelişmiş sürücü yardım sistemleri, araç çevresini izlemek ve potansiyel olarak tehlikeli sürüş durumlarını tespit etmek için görüntü işleme kameraları, radar, lidar, dinamik aydınlatma, elektromanyetik sensörler ve ultrason kullanır.

Bir araç potansiyel olarak tehlikeli bir durum algıladığında, araç sürücüyü uyarır veya çarpışmayı önlemek için düzeltici eylem yapar.

ADAS KALİBRASYONU

AVM ETRAF GÖRÜNTÜLEME HEDEF PATERNİ

MaxiSys ADAS kalibrasyon PAKETİ, daha geniş araç ve sistem yelpazesi için daha fazla kapsama alanı ve hassas kalibrasyon sağlar.

AVM-Etraf görüntüleme sistemi veya 360 derece kamera hedef desenleri, atölyelerin onarım gereksinimlerine her üreticiye veya sisteme özel olacak şekilde ayrı ayrı satılır ve organize edilir.

LDW ŞERİT DEĞİŞTİRME UYARISI HEDEF PATERNİ

Cam değiştirme standart paketi tüm LDW kalibrasyon desen hedeflerini ve ileri kamerayı kalibre etmek için tutucu seti içerir.

Şerit değiştirme uyarı sistemi kalibrasyonu sadece ileri bakan kameraları kalibre etmek için ön cam değiştirirken gereklidir ve hayati öneme haizdir.


LDW Şerit değiştirme uyarısı hedef örnekleri

ADAS PROSEDÜRÜ ÇALIŞMA ALANI GEREKSİNİMLERİ

Kalibrasyon işlemleri düz bir zeminde yapılmalıdır.

Bazı araçlar, araçtan 20 fit uzakta bulunan hedefleri gerektirir.

Bazı prosedürler pürüzlü yüzeyler veya dış gölgeler kalibrasyon hatası neden olmaması için çok parlak arka ışık ile bir optik hizalama bulunmaktadır.

KAMERA VE SENSOR KALİBRASYONU

Tampon veya ön cam değiştirme gibi ortak onarım prosedürlerinden sonra hassas kalibrasyon gereklidir aksi durumda bu hayati güvenlik sistemleri başarısız olur veya yanlış çalışır.

ADAS KONFİGRASYONU

ÇALIŞMA ALANI AVANTAJI

Hedef sistemi, engelsiz bir allignment makinesi olarak benzer bir alanı gerektirir.

Uygun ADAS kalibrasyonu, işlemi tamamlamak için aracın düz bir yüzeye yerleştirilmesi gerekmektedir.

Hizalama asansörü yardımıyla araç belirli bir seviyeye yükseltilebilir.

Autel kalibrasyon çerçevesi, ortalama genişletilmiş ayarlanabilir yükseklikten daha uzun bir mesafe sunarak araç tesviye asansörleri ile uyumlu kullanım sağlar.

Bu sayede emniyet içinde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

SABİT VE DİNAMİK KALİBRASYON

Bazı sistemler kalibrasyon için özel hedefler gerektirir ve ileri bakan kameralar gibi bazı sistemler ise gerektirmez.

Hedef sistemi gerektirmeyen sistemler, bir öğrenme sürecini başlatmak için bir Tarama Aracı ve ardından adaptasyonun tamamlanması için düz ve açık şerit işaretlerine sahip bir test sürücüsü gerektirir.

Dinamik sensör kalibrasyonu genellikle kamera sensörleri için tercih edilen yöntemdir. Radar sensörleri genellikle statik ayarlamayı ve ardından bir yol prosedürü gerektirir.

Dinamik kalibrasyon, tarama aleti kalibrasyonun tamamlandığını gösterene kadar işlemi bir tarama aleti ile başlatmayı ve ardından aracı belirtilen hızlarda 5-30 dakika boyunca açık şeritli işaretlerle göreceli olarak düz bir yolda sürmeyi içerir

AUTEL MaxiSYS ADAS KALİBRASYON CİHAZI

AUTEL firması tarafından üretilen MaxiSYS ADAS, profesyonel servislerin olmazsa olmazı bir kalibrasyon cihazıdır.

Yeni nesil araçlarda kaza sonrası yapılan onarımlar sensör hassasiyetlerini ve ayarını bozmaktadır. ADAS cihazı kameralı geliştirişmiş sistemi  sayesinde, araçları muhteşem bir şekilde kalibre eder.  Kaza sonrası onarım, cam değiştirme ve kamera, radar, lidar ve ultrasound sistemlerin kalibrasyonu için ideal bir cihazdır.

ESNEK, HASSAS, KAPSAMLI

  • Kolayca Ayarlanabilir Paneller İle Tekerlekler Ve Kasnaklar Tarafından Taşınan Değiştirilebilir Modüler Kalibrasyon Çerçevesi
  • Kalibrasyon işlemini grafik olarak kolay takip imkanı sunan ve çift yönlü arıza tespiti yapabilen kablosuz arıza tespit cihazı.

MODÜLER KALİBRASYON ÇERÇEVESİ

Kalibrasyon için hedeflerle karşı karşıya kalırken aracın doğru bir şekilde ortalanmasını sağlamak için tesviye işlemi sırasında kalibrasyon çerçeve panellerini kolayca ve hassas bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kalibrasyon prosedürleri gerektiren araç üreticisi sistemlerine bağlı olarak, modüler kalibrasyon çerçevesine değiştirilebilir paneller ve hedefler monte edebilirsiniz.

DEĞİŞTİRİLEBİLİR PANELLER

Radar ve gece görüş kalibrasyon kutuları veya kalibrasyon için hedef desenler ve plakalar gibi aksesuarları satın alarak işlerinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Atölye gereksinimlerini karşılamak için araç kapsamı için belirli kalibrasyon hedeflerinin kombinasyonlarını kolayca oluşturabilirsiniz.
Paneller ve desenler çerçeveden kolayca sökülür ve rahat depolama için küçülür veya katlanır.

DOĞRU KALİBRASYON PROSEDÜRLERİ

Autel mühendisleri  tarafından haftalık olarak güncellenir ve bu şekilde siz  müşterilerimize gelişmiş ve sorunsuz bir kullanım sağlanır.

MaxiSYS yazılımı, doğru talimatlar için kullanım kılavuzuna yönlendirmek yerine hassas ölçüm ile kurulum ve kalibrasyon yönlendirmesi yapar ve daha piyasa cihazlarına nazaran daha geniş araç kapsamına sahiptir.

AUTEL  MaxiSYS ADAS modüler bir kalibrasyon kitidir , 7 ayrı kalibrasyon fonksiyonu içerir(ACC, ön-kamera,arka-kamera, panoramik 360 ° kamera, kör nokta radar, Gece Görüş, HUD)

GÜÇLÜ DİAGNOSTİK

Kolay kullanımlı Android navigasyon sayesinde, teknisyenleri  hızlı bir şekilde sistem hataları teşhis etmeleri ve adım adım kalibrasyon işlemlerini yapmaları konusunda yönlendirir.

Autel ADAS tableti ;

Öğreticidir ve adım adım talimatları sayesinde kullanımı oldukça kolaydır. Bu sayede işlemleri adım adım takip ederek yapabilirsiniz. Geniş araba yelpazesi  sayesinde neredeyse piyasadaki tüm araçlarda kullanılabilir.

Cihaz  özellikleri;

  • Daha hızlı 1.3 GHz + 1.7 GHz hexa-core işlemci
  • OE düzeyinde programlama için J2534 Maxıflash Elite
  • Kablosuz araç iletişimi için Bluetooth VCI
  • Otomatik VIN / tüm sistemlerde mevcut tüm modülleri otomatik tarama
  • Kodlama ve aktivasyonlar için çift yönlü teşhis
  • Gelişmiş Hizmet Özellikleri / Tüm Sistem arıza tespiti
  • Taşıma çantasıyla birlikte tüm kit birlikte sunulur

Çift yönlü arıza tespiti destekli kolay kurulumu ve tüm ince detaylı kalibrasyon ayarını sizlere sunmaktadır…

ADAS KURULUMU

HIZLI VE KOLAY KURULUM

MaxiSYS yazılımı sayesinde kalibrasyon başlamadan önde aracın doğru konumda olması ve çerçeve ve panelleri doğru konumlandırma yönünde grafik talimatlarıyla kolay kullanım sağlanır.

Jaltest ADAS kullanımı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. <Detaylı bilgi için lütfen bizleri arayınız;
0850 755 02 30


Yorumunuzu bırakın

Yorumlar (1)

i
ibrahim | 2 yıl önce

Çarpışma sensörü çalışmıyor , kodlanması gerektiğini söylediler , yeriniz nerede ?