Araç Klima Sistemi Nasıl Çalışır ?
5 Şubat 2019 Salı

Araç Klima Sistemi Nasıl Çalışır ?

Araç kliması, havayı hem soğutur hem de temizler. Aracın klima sistemindeki havayı temizlemek için polen filtresi ve aktif karbon filtresi kullanılmaktadır.

Klimanın çalışma sistemi aşağıdakiler gibidir ;

  • Madde sıvı halinden gaz haline geçerken hava alır.
  • Madde gaz halinden sıvı hale geçersen ısı verir.
  • Isı sürekli sıcak maddeden soğuk maddeye akar.

Klima aslında soğuk hava üretmez, dışarıdaki havayı soğutucudan (evaporatörden) geçirerek soğutur ya da aracın içinde ki havayı soğutucudan (evaporatörden) geçirerek havadan ısı çeker ve bu hava aracın fan yardımı ile araca üflenir.

  • Kompresör ; Evaporatörden gelen soğuk havayı gaz halindeki madde ile düşük basınç ile emer, sonrasında ise sıkıştırır. Sıkışan madde yüksek ısı ile basıncın gaz halini kompresörden kondensere basılır.
  • Dış ortamda ki soğuk hava, içerideki sıcak klima gazını soğutur ve sıvı hale geçirir. Kondenserden sıvı hale, yüksek basınçlı orta ısı meydana gelir.
  • Yüksek basınçlı sıvı, genleşme valfi tarafından basıncı düşürür ve evaporatöre gönderilir. Yüksek basınçtan düşük basınca düşer. Evaporatörden sıvı halinden gaz haline geçen klima gazı ortamdan ısı alır ve soğutur. Bir fan ile evaporatörden geçirilen temiz hava, ısıyı evaporatörde bırakır ve soğuk olarak aracın içerisine hava verir.

Aracın klimasında bir problem olmasa bile yılda 1 veya 2 kez araç klima sisteminin temizlenmesi önerilmektedir. Klima sisteminin temizliği yapılmaz ise sürücüye yada araca binenlere Lejyoner  hastalığı (bir çeşit zatürre) neden olmaktadır.  Temizlenmeyen klima sistemi üreyebilecek küf, mantarların, alerjik ve astıma sebep olabilir. Klima temizliği bu konuda profesyonelce işlemler yapan cihazlarla yapılmalıdır.

MSG firmasının üretmiş olduğu MS101P Klima Sistemi Temizleme Standı ile araçların klima sistemini kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.


MSG
Yorumunuzu bırakın