Hidrolik Direksiyon Arızaları Arıza Tespit Cihazı İle Nasıl Bulunur?
29 Nisan 2020 Çarşamba

Hidrolik Direksiyon Arızaları Arıza Tespit Cihazı İle Nasıl Bulunur?

Otomobil alırken sürücülerin en hassas olduğu konulardan birisi de sürüş keyfinden mahrum kalmamak. Güvenli olduğu kadar sürüş kolaylığı sağlayan araçlar daha keyifli ve daha rahat bir yolculuk sağlamaktadır. Bunun için de araç seçerken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de aracın hızı, dış görünümü ya da modeli kadar hidrolik direksiyon gibi sahip olduğu yardımcı sistemlerin sağladığı kolaylıklar da önemli.

Sürüş kolaylığı göz önüne alındığında yeni model bir çok araçta çok yaygın olarak kullanılan hidrolik direksiyon sistemi ilk akla gelenlerden. Direksiyonun dönüşünü daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesinin hidrolik yağ basıncı kullanımı esasına dayandığı bu sistem, sürücüsünün seyir halindeyken güvenli biçimde dönüş almasına imkan sunmakla kalmıyor, dar alanlara park ederken de işinizi kolaylaştırıyor.

Hidrolik Direksiyon Nedir?

Hidrolik direksiyon, geçmişi neredeyse 50 yıl kadar öncesine dayanan bir sistemdir. Basit bir tanımlama ile hidrolik sıvısıyla çalışan direksiyonlar olarak tanımlayabileceğimiz bu yardımcı araç, sürüş esnasında sürücülere konfor sağlamakla kalmayıp aracın manevra kabiliyetini de en üst düzeye çıkarıyor.

Hidrolik direksiyon, basınç ve kuvvet arasında oluşan sistemden faydalanmaktadır. Direksiyonun döndürüldüğü zaman uygulanan kuvvete ek olarak hidrolik basınçtan oluşup kuvvet yaratan bir sisteme sahiptir.

Fizikte Pascal prensibi diye de bilinen bir sistemle çalışan bu direksiyonlar, sürüş sırasında yaratılan ekstra kuvvet sayesinde hem direksiyon simidinin yumuşamasına hem de tekerleklere etki eden bir yöntemle işliyor. Dişli kutu gövdesindeki hidrolik silindir sistemi ve bu silindirin içinde bulunan çift yönlü çalışan pistonlar yağ basıncı yönüne bağlı olarak hareketi belirliyor.

Bu bilgilerden hareketle hidrolik direksiyon sistemi için sadece manevra kabiliyetini sağlayan bir sistem demek yeterli değildir. Bu direksiyon sisteminin diğer avantajları;

  • Ani fren, lastik patlaması gibi acil durumlarda direksiyon üzerinde oluşması mümkün hakimiyet kaybı tehlikesinin önüne geçiyor.
  • Düşük hızlarda büyük güç üretip direksiyonun yumuşamasını sağlayan bu sistemi, hız arttıkça desteği keserek direksiyon manevrasını azaltarak oluşabilecek acil durumlarda direksiyon hakimiyet kaybı gibi durumları lehinize çeviriyor.
  • Direksiyon çevirme esnasında harcanan gücü en aza indirerek sürücünün işini kolaylaştırıyor.
  • Sürüş sırasında sarsılma seviyesini düşürerek yolcular ve şoför için konforlu bir seyahat ortamı sağlamaktadır.

Günümüzde bu sistemi genellikle ağır ve hafif ticari araçlarda kullanılmaktadır. Yeni üretilen binek araçların neredeyse tamamında elektrikli direksiyon kullanılmaktadır.

Hidrolik Direksiyon Sistemini Oluşturan Parçalar:

Direksiyon simidi

Direksiyon mili

Direksiyon dişlisi

Direksiyon Amortisörü

Komutan Kolu

Rotlar ve rot başları

Direksiyon hidroliği pompası

Direksiyon mafsalı

Avare kol

Hidrolik Direksiyon Sisteminde Karşılaşılan Arızalar Nelerdir?

Yukarıda yazılan direksiyonu oluşturan parçaların hemen hemen hepsinde arıza oluşmaktadır. Fakat genel olarak direksiyon dişli kutusu ve direksiyon pompası yaygın olarak arızalanan parçaların başında gelmektedir.Bu parçaların kullanım oranı yüksek olduğundan aşınmalar ve bozulmaların gerçekleşmesi daha fazladır. ayrıca Launch X-431 Pro4 Lite cihazınız ile aracınızda diagnostik işlemi yaparak direksiyon arızalarını kontrol edebilirsiniz.

Hidrolik Direksiyon Arızası Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aracınız çalışmaz durumdayken direksiyonu hareket ettirmeyin. Bu durum rot ve rot başlarına zarar vermektedir.

Direksiyon hidrolik yağını sık sık kontrol edin.

Bozuk zeminlerden mümkün olduğu kadar kaçının ve bu tarza zeminlerde mümkün olduğu kadar yavaş ilerleyin.

Amortisör bakımlarını ve değişimlerini düzenli olarak yaptırın.

Direksiyonu tam tur çevirmeniz gerektiği durumlarda en son tur noktasına kadar çevirmeyiniz. Bu tarz bir çevirme işlemi direksiyon yağ pompasını fazla zorlayacağından arıza çıkarma ihtimali artmaktadır.

Yorumunuzu bırakın