Autel Maxisys Ultra Osiloskop Kullanımı
12 Mayıs 2021 Çarşamba

Autel Maxisys Ultra Osiloskop Kullanımı

Osiloskop, genel olarak tanımlamak gerekirse bir elektrik elektronik ölçüm cihazıdır. Genellikle tüm elektrikli, elektronik aletlerde kullanılır. Dolayısıyla birçok sektörde olduğu gibi araç servislerinde de çalışanlara büyük kolaylık sağlar. Araç üzerinde bulunan elektronik devreleri ve bileşenleri ölçmek için kullanılır.

Araç diagnostiğinde dünya markası olan ve diagnostik sektöründe kullanılmak üzere birçok ürün üreten Autel osiloskop üretimi de yaparak sektörde çalışan ustaların bu konudaki eksikliğini de çözüme kavuşturmuştur. Maxisys serisinin son ürünü Ultra cihazının içeriğinde bulunan osiloskop ile ustalar aldıkları cihaz ile birçok işlemi yaparken aynı zamanda araç üzerindeki elektronik devre ölçümlerini de yapabilmektedirler.

Maxisys Ultra Osiloskop Nasıl Kullanılır ?

Autel Maxisys Ultra cihazı ile osiloskop tanıtım işlemi ;

Öncelikle araçta bulunan sensörlerin arıza tespiti yapılır. Araç seçiminden işlem yaptığınızın aracın markası seçilir. Enjeksiyonlar, otomatik şanzımanlar, ABS Airbag UCH gibi araç üzerinde bulunan modüller taranır. Ve bulunan modüllerin canlı verilerinin kontrolü sağlanır.

Autel’in interface’inde bulunan osiloskop ile sinyal vererek araçta bulunan turbo basınç sensörünün ölçümü sağlanır. Arıza tespiti bittikten sonra osiloskop ile beraber işleme başlanır.

Çanta içerisinde bulunan prob uçları bir taraf artı bir taraf eksi olmak üzere osiloskoba bağlanır. Şase aküden alınır. Dışarda bulunan turbo basınç sensörünün ölçümü sağlanacak.

 Ekranda görünen tespiti yapılmış arızanın detaylarına girilir. ‘Live Data’ seçeneğinden canlı veriler görüntülenir, parametreler seçeneği tıklanır. Filtre kısmından turbo basınç sensörü bulunur. Osiloskop ölçümler kısmından ‘Waveform Generator’ seçilir ve buradan ‘Dc Voltage’ olarak sensöre sinyal gönderilir. Ekrana aracın rölantide çalışan voltaj değeri yazılır. Ekranda çıkan canlı verideki mbar değeri ile sensör takıldıktan sonra çıkan değer eşleşiyorsa sensörün arızalı olmadığı sonucuna ulaşılır.

İşlem tanıtımının yapıldığı videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.


Yorumunuzu bırakın