CAN BUS SİSTEMİ NEDİR?
27 Mart 2018 Salı

CAN BUS SİSTEMİ NEDİR?

CAN Bus başta otomobiller olmak üzere teknolojik araçlarda, maksimum verim ve güvenlik sağlanabilmesi için geliştirilen, otomotiv sektöründe haberleşme protokolüdür.

Otomobillerde ve diğer teknolojik araçlarda merkezi ağ sistemi olan CAN Bus araçta çalışan tüm modülleri sisteme bağlar ve böylece araçtaki komponentler hep birlikte verimli ve etkili olarak çalışır. Eğim sensörü bilgiyi iletim hattına basar ve eğim bilgisini kullanan araçtaki tüm birimler bunu kullanarak işlem yaparlar. Bütün bu modülleri birbirlerine bağlamak çok karışık olacağından merkezi ağ sistemine ihtiyaç duyulur.

 CANBus protokolleri üzerinden gönderilen ileti diğer CANBus standardına sahip cihazlara hızlı ve güvenilir bir şekilde aktarılır. CANBus protokolü sayesinde aracın hızına, kontak bilgisine, depodaki yakıt miktarına, aracın anlık yakıt tüketimi bilgisini tek bir veri yolu üzerinden alınmasını mümkün kılar. Sistemdeki kablo ağırlığını etkili şekilde azaltmaya neden olmuştur. Sensörlerin daha hızlı çalışması ve sisteme gerekli bilgiyi daha hassas bir şekilde basmasıdır. CAN Bus siteminde hata oranı da bu sebepten dolayı çok daha azdır. CAN bus sistemli bir araçta hata bulmak ve diagnostik çok daha kolaydır. Basit ara yüzler ile hangi işlemlerin çalışıp çalışmadığı kolay bir şekilde görüntülenebilir.

CAN-BUS SİSTEMİNİN SAHİP OLDUĞU ÖZELLİKLER:

⦁ Mesaj önceliği

⦁ Kayıp zaman güvenliği

⦁ Yapılandırma esnekliği

⦁ Senkronizasyonlu çoklu kabul: Aynı veri birçok ünite tarafından alınabilinir

⦁ Sistemdeki veri yoğunluğunu kaldırabilme

⦁ Hata tespiti ve hataya ilişkin sinyalleri üretme

CAN BUS'IN ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİNDE Kİ ÖNEMİ

CAN hattı üzerinden ulaşmışolduğumuz bilgiler araç takip cihazına aktarılmasını sağlar. Araç takip cihazına aktarılan bu bilgiler kullanıcılara sunulmak için arayüzolarak düzenlenir. CAN hattı üzerinden ulaşmış olduğumuz bilgiler araç takip cihazına aktarılmasını sağlar. Araç takip cihazına aktarılan bubilgiler kullanıcılara sunulmak için arayüz olarak düzenlenir. Anlık yakıt tüketimi, toplam yakıt tüketimi, yakıt seviyesindeki anlıkdeğişiklikler, toplam araç kilometresi, anlık araç hızı, aks ağırlığı, motor sıcaklığı, servis kilometresi, arıza kodları gibi birçok araçverisini CAN-Bus sistemi ile elde edebiliriz. Araç üzerinden almış olduğumuz veriler marka, model ve üretim yılına göre değişiklik gösterir.

CAN BUS SİSTEMİNİN ARIZA TESPİTİNDEKİ ÖNEMİ

CAN Bus protoklü sayesinde şuanüretilen tüm motorlu araçlara arıza tespit cihazıyla bağlanarak , kolayca arıza tespiti yapılabilir.

Yorumunuzu bırakın