Diagnostik Ne Demektir? Diagnostik Cihazlarıyla Hangi İşlemler Yapılır?
7 Nisan 2020 Salı

Diagnostik Ne Demektir? Diagnostik Cihazlarıyla Hangi İşlemler Yapılır?

Diagnostik Ne Demektir?

Kelime anlamı olarak ‘tespit etme, teşhis etme, tanılama’ anlamına gelen diagnostik ; araç üzerindeki bir arızayı kısa sürede bulma işlemidir diyebiliriz. Diagnostik işlem cihazlarla yapılır. Bu cihazlarla araç üzerinde bulunan arızalar ve sorunlar kolay bir şekilde tespit edilir. Teknolojinin gelişimi bilgisayarları ve elektronik sistemi olan cihazları olduğu gibi otomotiv sektörünü de olumlu etkilemiştir. Üretilen araçlar elektronik sistemlerle üretilmeye başlanmış böylelikle araçların tanılama işlemi daha kolay bir hal almıştır.

Diagnostik cihazlar sayesinde araçlardaki her türlü arıza teşhis edilmeye başlamıştır. Geçmiş zamanlarda arızalar test sürüşü yapılarak aracın yolda gidişi esnasındaki sesleri dinleyerek tahmini yorumlarla bulunmaya çalışılıyordu. Yani fiziksel bir tespit söz konusu idi. Ve bu yorumlarla yanlış bir teşhis yapılabilirdi. Tanılama cihazları ile bu yanlışlık ortadan kalkmış oldu. Bu da hem araç kullanıcıları hem de araç bakım tamir işleriyle uğraşan kişiler için büyük kolaylık oldu. Araçta bir arıza var mı yok mu öğrenmek, varsa olan arızayı doğru şekilde teşhis etmek yanlış bir işlemle harcanacak zaman ve paradan tasarruftur. Aracınıza uyan bir arıza tespit cihazı ve bu cihazın doğru kullanımını bilmek size büyük fayda sağlayacaktır.

Diagnostik İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle aracınıza ait yazılımı içeren ve aracınıza uyumlu bir diagnostik cihazınız olmalıdır. Diagnostik cihaz bir obd (on board diagnostic) soketiyle veya bluetooth yoluyla aracın ecu’suna yani elektronik kontrol ünitesine bağlanır. Cihaz auto vın teknolojisine sahipse araç şase numarası otomatik olarak okunur ve araçla ilgili bilgiler elde edilmiş olur ama bu özellik yoksa araç bilgileri programa girilmelidir. Araca bağlandıktan sonra varsa arızalar görüntülenir. Cihazınızın donanımına göre işlem yapılır.

Diagnostik Cihazlarıyla Hangi İşlemler Yapılır?

Elinizde bulunan arıza tespit cihazıyla yapacağınız işlemler cihazınızın özelliklerine donanımına göre değişir. Ama her cihazla arıza kodu okuma ve silme, canlı veri görüntüleme, arıza ışığı sıfırlama ve kapatma gibi temel işlemleri yapabilirsiniz. Daha donanımlı bir cihazla daha fazla marka modele bağlanabilir kodlama programlama gibi işlemler yapabilirsiniz.

Araç diagnostiğine dair her şeyi bulabileceğiniz sitemizi ziyaret etme için tıklayın.

 

Yorumunuzu bırakın