Launch Arıza Tespit Cihazı İle Direksiyon Açı Sensörü Nasıl Sıfırlanır?
24 Nisan 2020 Cuma

Launch Arıza Tespit Cihazı İle Direksiyon Açı Sensörü Nasıl Sıfırlanır?

Direksiyon Açı Sensörü Nedir?

Direksiyon Açı Sensörü (SAS) aracın denge kontrol sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Lastiklerin konumu ve dönüş hızları hakkında hassas ölçümler sağlamaktadır. Ayrıca aracın ne yapacağını, sürücünün araca ne yaptıracağını ve aracın kontrolünü sağlamak adına ABS kontrol ünitesinin ne gibi düzenlemeler yapılması gerektiği gibi değişkenleri ölçmek için ivmeölçer, tekerlek hızı ve yalpalama sensörleri ile birlikte çalışır.

Direksiyon açı sensörü analog ve dijital olmak üzere ikiye ayrılır. Yeni model araçların birçoğundaki direksiyon açı sensörü dijitaldir. Analog sensörler 5 volt şasi topraklaması ve sinyal çıkışı ile çalışır. Lastik tam tur dönderildiği zaman sensör 0 ile 5 volt arasında bir tür sinyal üretir. Burada oluşan gerilim farkı, açıyı ve dönüş hızını berlirlemede kullanılır. Dijital sensörler ise tekerlek açısı, dönüş yönü, dönüş hızı gibi verilerin ölçümü için LED ışıktan faydalanır.

Her iki sensör çeşidinde Direksiyon açı sensörü, direksiyon konumu ve aracın ilerlediği yönde bir sorun tespit ederse sürücünün aracı kontrol etmesine yardımcı olmak için denge kontrol sistemini devreye alacaktır.

Direksiyon Açı Sensörünü Nasıl Sıfırlanır?

SAS sıfırlama işlemi üreticilere ve modeller arasında farklılık göstermektedir. Buna rağmen SAS sistemini oluşturan sensörlerin kalibrasyonunu yapmanın bir kaç yöntemi vardır. Bu yöntemler;

  • Kendi Kendine Kalibrasyon
  • Test Sürüşü
  • Arıza Tespit Cihazı ile Sıfırlama

Kendi Kendine Kalibrasyon

Yeni üretilen bazı araçlar, direksiyonun kilit konumundan orta konuma alınması ve anahtarın çevrilmesi yoluyla otomatik kalibrasyon yappabilmektedir.

Test Sürüşü

Gelişmiş tekelek hızı sensörlerine sahip araçlar belirli bir süre boyunca sabir bir şekilde sürüldüğü zaman kendi kendine Direksiyon açı sensörü kalibrasyonunu yapabilir.

Arıza Tespit Cihazı ile Sıfırlama

Bazı araçlar da ise diraksiyon açı sensörü sıfırlama işlemi sadece arıza tespit cihazları ile yapılmaktadır. Direksiyon açı sensörü sıfırlamak için gerekli en iyi arıza tespit cihazlarından bir tanesi de Launch firmasının üretmiş olduğu X-431 Pro4 cihazlarıdır.

Direksiyon açı sensörünü sıfırlamak için yapılması gereken işlemler nelerdir?

Launch cihazımızı sıfırlama yapacağımız araca bağlıyoruz. “Akıllı Tanı” bölümünden aracımızı otamatik olarak tanımlıyoruz. İsterseniz araç tanılama işlemini mauel olarakta yapabilirsiniz. aracınızın marka ve modelini bulduktan sonra “Sistem Seçimi” menüsüne giriyoruz. Araç marka, modeline veya kullanılan arıza tespit cihazına göre değişiklik gösteren bu sistem bazı araç markalarında Abs modülünde kalibre edilmektedir, bazı araç markalarında ise direkt olarak SAS yada Steering Assistance(Direksiyon Asistanı, Yardımı) olarak listelenmektedir. Direksiyon Asistanı menüsüne tıklayarak devam ediyoruz. Gelen ekranda “Direksiyon Açı Sensörü Kalibrasyonu”  seçeneğine dokunuyoruz.

Direksiyon açı sensörünü sıfırlamak için kullanılan Launch arıza tespit cihazı yapılması gereken işlemler için adım adım yönlendirmektedir. Ekranda kontağı açmamız gereken bir uyarı görüyoruz ve kontağı açtıktan sonra Devam butonuna dokunuyoruz. Ekrana "Kalibrasyona devam etmek istiyor musun?" şeklinde bir uyarı geliyor. Evet seçeneğine dokunuyoruz. Ardından açı sensörü ile ilgili arızaların kontrol edileceğine dair bir uyarı geliyor Devam butonuna dokunuyoruz ve gelen ekranda arıza kodlarının kontrol edildiğine dair bir uyarı geliyor. Devam butonuna tıklıyoruz. Ve ekrana yapılması gereken işlemlerle ilgili bir uyarı geliyor. Bu aşamada uarıları dikkatlı okuduktan sonra Evet butonuna dokunulması gerekmektedir. Aksi taktirde işlem başarısız olacaktır. Bütün şartları sağladıktan sonra Evet butonuna tıklıyoruz ve işlem başlıyor. Daha sonra işlemin tamamlandığına dair bir uyarı alıyoruz ve Devam butonuna dokunuyoruz. Ekranda motoru çalıştırın şeklinde bir uyarı alıyoruz. Motoru çalıştırdıktan sonra Devam butonuna tıklıyoruz. Daha sonra ekranda kontrol için kısa mesafece test sürüşü yapmamız gerektiğini belirten uyarılar alıyoruz. Test işleminin tamamlanmasının ardından arıza kodlarını silerek Direksiyon Açı Sensörü sıfırlama işlemini tamamlıyoruz.

Launch cihazlarının Türkçe dil desteği sayesinde bütün bu işlemleri zorlanmadan yapabilirsiniz. Aurıca Launch arıza tespit cihazları bu tarz işlemlerde yapmanız gerekenler için sizi yönlendirmektedir.

Launch cihazlarının resmi Türkiye distribütörü olan Nitro Mekatronik garajlarında Direksiyon Açı Sensörü sıfırlama işlemlerinizi başarı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın