Dizel Partikül Filtre Yıkama Makinesi Nedir ? Ne İşe Yarar ? Faydaları Nelerdir ?
7 Haziran 2021 Pazartesi

Dizel Partikül Filtre Yıkama Makinesi Nedir ? Ne İşe Yarar ? Faydaları Nelerdir ?

 Dizel Partikül Filtresi Dizel motorlu araçlarda yanma sonucunda oluşan Partikül maddelerini gidermek yada azaltmak için egzoz sistemine yerleştirilen bir filtredir.
Partikül maddeleri hava kirliliğine sebep olan en tehlikeli bileşenlerdir. Solunum yolu ile vücudumuza ulaşan bu bileşenler zamanla vücudumuzda ciddi hasarlara ve kayıplara sebep olabilir. Partikül maddelerinin ciddi anlamda sınırlandırılması dizel partikül filtre kullanımını zorunlu hale getirmiştir.
 Partikül filtresi Euro 4 araçların bazılarında, Euro 5 ve Euro 6 araçlarında hepsinde bulunuyor. Görsel olarak bal peteğine benzeyen partikül filtresi, egzozdaki çevreye zararlı partikülleri tutarak hapseder bu sayede de hava kirliliğini minimum seviyeye düşürmüş olur.
Bazen aracımızın gösterge ekranında DPF işaretini görebiliriz bu işaret rejenerasyon işleminin yapılamadığını gösteriyor olabilir.

                                                                                       
Zamanla filtrede kalan partiküller de artma olur bu tıkanmalara sebebiyet verebilir. Bu aşamada basınç sensörleri devreye girerek filtredeki kurum tortusunun seviyesini ölçerek kritik kurum seviyesini teşhis eder sonrasında rejenerasyon işlemine başlar. Bazı durumlarda araç rejenerasyon işlemini gerçekleştiremez buda kurum seviyesinin moturun verimli çalışmasını engeller. İşte bu aşamada ekranda Dizel Partikül Filtre (DPF) işaretini görüyoruz.
 
DPF işaretini ekranda gördüğümüz zaman araç sabit hızda ve yüksek devirde çok kısa çalıştırılmalıdır. Aracı yüksek devirde kullanmamızın amacı, aracın motoru daha fazla yakıt gönderir ve egzoz sıcaklığını arttırır. Egzoz sıcaklığının artması ile filtrede kalan katı partiküller yakılarak rejenerasyon işlemi tamamlanmış olur. Tabi bazı durumlarda aracı yüksek devirde çalıştırıp rejenerasyon yapmaya çalışmakta başarılı olmuyor. İşte böyle bir durumda aracımızda Dizel Partikül Filtre (DPF) yada motor arıza lambası sönmez sönmediği zamanda araçta güç kaybı meydana gelir. Karşılaştığımız bu durum karşısında aracımızı servise götürüp Arıza Tespit Cihazı yardımı ile rejenerasyon işlemini yaptırabiliriz.
 
Yeni çıkan dizel araçlarda bulunan DPF, alınması gereken önlemlerin alınmaması durumunda rejenerasyon işlemi ile dahi temizlenemeyecek duruma gelebilir buda filtre değişimi yaptırmak zorunda bırakabilir bizleri.
 
Dizel Partikül Filtresi ;
-        Kalitesiz yakıt kullanımında,
-        Trafikte sürekli dur kalklı bir şekilde uzun süre araç kullanımlarında,
-        Araç uzun süre rölantide çalıştırıldığında,
-        Yanlış yağ kullanımı sağladığında tıkanır.

                                                                            

 
Yakıt tutarından tasarruf edelim, daha uyguna yakıt kullanalım derken, aracımıza gerekli özeni göstermeyip yanlış kullanımlar sonucunda daha yüksek meblağlar ile karşılaşabiliriz. Hem aracımıza hem cebimize zarar verebiliriz. Bunlara mahal vermemek için kullandığımız yakıta, yağa ve araç kullanımına ekstra dikkat etmemiz gerekiyor. Dikkat edilmediği takdirde ilerleyen süreçte filtre değişimi söz konusu olabilir.

Tam da bu noktada Nitro Mekatronik kendi üretimi olan Dizel Partikül Filtre Temizleme Makinesine ihtiyacınız olacak. Piyasaya damga vuran bu yerli üretim DPF makinesi ile Filtre değişimine gerek kalmadan hem daha düşük maliyet ile hem de zaman tasarrufu sağlanması açısından tercih edilen bir ürün oldu kısa süre içerisinde. Kullanım açısından oldukça kolay ve kısa sürede işinizi çözüme ulaştıracak bir Partikül Temizleme Makinesi. 


Üründen bahsetmek gerekirse ;
-        Aracınızın Partikül Filtresini söküp Dizel Partikül Filtre Makinesi ‘ne (DPF) bağlandıktan sonra filtre temizliğini en kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 
-        Dizel Partikül Filtre Temizleme Makinesi ile Nano Teknoloji sıvı yardımı sayesinde otomatik yıkama işlemini yapabilirsiniz. Manuel seçeneği ile ekrandan ayarlamaları yaparak filtre temizliği sağlanabilir.
 
-        Cihaz sesli komut sistemi ile çalışıyor yani her aşamayı bizlere sesli komutlar ile bildiriyor. Yani filtre temizliğini daha iyi takip etmemiz açısından yine bize kolaylık sağlayan bir özellik olarak görünüyor.
 
-        DPF Makinesinde temizleme işlemi öncesinde yıkama ve kurutma sayısını, Temizleme Sıvısı ve su miktarını, Hava miktarını filtre durumuna göre manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz.
-        Dizel Partikül Filtre Makinesi 20 Litre kadar sıvıyı depolayabiliyor. Nitro Mekatronik kendi üretimi olan DPF makinesi alımlarında kullanıcılarına 20 litrelik  temizleme sıvısını da hediye olarak veriyor bunu da belirtelim.
·        20 litrelik Partikül Filtre Temizleme sıvısı ile yaklaşık olarak en az 20 Binek grubu Araçların Partikül Filtre Temizliğini ve 10 Ağır Vasıta aracın Partikül Filtre Temizliği yapabiliyor.
·        Dizel Partikül Filtre Temizleme Makinesinin ortalama olarak yıkama süresi binek araç filtreleri için 20 dakika, Ağır vasıta araç grubu için 40 dakika gibi çok kısa bir süredir. Tabi Partikül Filtresinin doluluk durumuna göre Yıkama süresine de müdahale ederek süreyi daha kısa süreye çekip işleminizi hızlandırabiliyorsunuz.

                                                                    
-        Ve ek olarak Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra dilerseniz, Partikül Filtresinin doluluk oranını görebilmek için DPF Makinemizden çıktı alarak raporlandırma işlemini de yapa bilirsiniz.
Nitro Mekatronik Dizel Partikül Filtre Makinesinin üretimini yoğun bir AR&GE çalışması sonucunda biz kullanıcıların hizmetine sunmuş. Ürün üretiminde paslanmaz Çelik kullanılmış. Türkçe, İngilizce ve Almanca gibi 3 farklı dil seçeneği de bulunuyor.

Sizlerde Dizel Partikül Filtresi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum diyorsanız;

Nitro Mekatronik ayrıcalıklarından yararlanmak, farklı konularda detaylı bilgilere ulaşmak için Nitro Mekatronik Web Sitesi ve Nitro Mekatronik Forum adresini takip edebilir ya da 0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Yorumunuzu bırakın