Ford Ağır Vasıta Euro 6 Obd Üzerinden Adblue Çözümlenir mi?
29 Nisan 2020 Çarşamba

Ford Ağır Vasıta Euro 6 Obd Üzerinden Adblue Çözümlenir mi?

Adblue Nedir?

Dizel motorlu araçlarda egzoz emisyon değerini düşürmek için kullanılan Adblue sıvısı, %32,5 oranında temizlenmiş üre ile %67,5 oranında saf sudan oluşmaktadır. Seçici katalitik indirgeme sistemi (SCR) sistemine sahip olan araçlarda kullanılan bu emisyon sıvısı, egzoz gazında bulunan azot oksitin azaltılmasını sağlar. Dizel motordan çıkan yüksek sıcaklıktaki egzoz gazı üzerine püskürtülen sıvı, sıcaklığın etkisiyle birlikte amonyağa dönüşür ve dizel yanması sonucu oluşan nitrojen oksit ile reaksiyona girer. Böylece parçalanan atık gaz, zararsız nitrojen ve su buharına dönüşür. Adblue çözüm işlemleri yapılmış araçlarda bu sistem çalışmaz ve hava daha çok kirletilir.

Adblue Ne İşe Yarar?

Motorunda yanan yakıt, Dizel Partikül Filtresi (DPF) gibi sistemlerden geçerek atmosfere salınır. Bu filtre sistemi, karbon gazları üzerinde etkili olsa da konu azot gazlar olduğunda etkili olduğu söylenemez. Doğaya salınımı zararlı olan azot gazının zararlarını en aza düşürmek için için ise araçlarda SCR sistemi bulunmaktadır. Filtre sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda, SCR katalizörü Adblue sıvı ile birlikte çalışır ve zararlı azot gazlarının egzozdan çıkarak atmosfere karışmasını önler. Doğal floranın bozulmasına ve asit yağmurlarına neden olan azot gazı salınımı minimum seviyeye indiren adblue sıvısı ile emisyon değerleri önemli ölçüde düşürülür. Adblue çözeltisi sanılanın aksine bir yakıt değildir, aracın yakıt tüketimini düşürmez, performans yükseltmez.

Ford Euro 6 Araçlara Adblue Hatası OBD Soketi Üzerinden Uygulanır mı?

Adblue sistemi sıklıkla arıza veren bir sistemdir. Araç sahiplerini olur olmadık yerlerde, olur olmadık hava koşullarında sorun çıkartıp aracın torkunun düşmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte ülkemizdeki araç sahipleri bu sistemden memnun değildir. Bunun yüzden araç sahipleri adblue hata çözümü ile ilgili çözümler aramaktadır.

Ford Cargo ağır vasıta araçlarda adblue hatası için bir kaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında adblue hata silici  emülatörleri ve ECU yazılımı ile adblue çözümleri gibi işlemler gelmektedir.

 Ford Cargo Euro  6 araçlara adblue hata çözümünü OBD soketi üzerinden yapmanızı mümkün kılan BITBOX cihazı ile ECU kapağını dahi açmadan aracın mevcut yazılımı üzerinde değişiklik yaparak Adblue sisteminin hatalarının çözümünü  sağlayabilirsiniz. Adblue hatasının yanı sıra DPF çözümleri ve Chiptuning işlemlerine de bu cihaz ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yorumunuzu bırakın