ABS Fren Modulatörü Test Cihazı Simülatörü
5 Şubat 2020 Çarşamba

ABS Fren Modulatörü Test Cihazı Simülatörü

Arıza tespit cihazları, beyin programlama cihazları, garaj test ekipmanları gibi otomotiv sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda cihaz temini yapan Nitro Mekatronik; ağır vasıta araçların fren modülatörlerinin araç üzerinde olmaksızın test edilmesini sağlayan fren modülatörü test cihazının  başka bir deyişle fren test tezgahının yerli üretimini yapmaya başlamıştır.

Fren Test Cihazı Simülatörünü Neden Geliştirdik?

Türkiye’de 2018 verilerine göre yaklaşık 22 milyonun üzerinde motorlu araç bulunmaktadır. Bunların % 15’i ağır vasıta araçlar olup havalı fren sistemine haizdir.  Bu da yaklaşık 3360000 adet ağır vasıta araç demektir.  Her ağır vasıta araçta bulunan modülatörlerin yenisiyle değiştirilmesi sadece yedek parça olarak 800€ ila 1500€ arası değişmektedir. Bu kapsamda bahse konu modülatörlerin revizyonu ülkemiz ekonomisi için hayati öneme haizdir.

Fren Modülatör Tamiri Nasıl Yapılır?

Ülkemizde iç piyasada arızalanan fren modülatörlerinin tamirini yapan yeterince iş yeri bulunmamaktadır. Bu da yurtdışından yedek parça alımını artırmaktadır. Yurtdışından yeni yedek parça tedariği yerine fren ustalarına fren modülatörü revizyonunu yapacakları bir ortam sağlanırsa yedek parça konusunda da paranın iç piyasada kalması sağlanacaktır.

Piyasadaki mevcut fren ustalarının fren modülatörlerini test revizyon aşamalarında, deneme yanılma yöntemi izlenmektedir. Fren modülatörü ağır vasıta araçtan sökülür. Fren modülatörünün olası bozuk parçası sökülüp yenisi takılır. Tekrar ağır vasıta araç üzerine monte edilir ve testi sağlanır. Eğer fren modülatörü arızası devam ediyorsa tüm işlemler başka fren modülatör parçaları için tekrarlanır. Bu revizyon süreci fren ustaları için hem maliyetten hem de zamandan kayıptır.

Biz firma olarak yukarıda belirttiğimiz sebepler doğrultusunda, halihazırda kendimizin de garajlarımızda kullandığımız fren modülatör test tezgahını geliştirerek, üretimini yaptığımız fren test tezgahı ile bu konudaki talepleri yurtiçi piyasadan karşılama amacı gütmekteyiz. Böylece uzun planda ülkemizde fren modülatörü revizyonunu yaygınlaştırarak yedek parça sektöründen ithalatı azaltma amacındayız. Kısa vadede fren ustalarının fren modülatörü revizyon sürecini fren test simülatörü ile nokta atışı tespitlerle kısaltmayı ve deneme yanılma yönteminde kaybedilen parayı da ustalarımıza kazandırmayı amaçlıyoruz.

Fren Test Simülatör Cihazı Kullanım Amacı Nedir?

Ağır vasıta fren modülatörlerinin araca ihtiyaç duymaksızın masa üstünde simülatörünü sağlar ve arıza tespitine yardımcı olur. Geliştirdiğimiz cihaz fren simülatörü, fren modülatörlerinin ve hava ventillerinin tamiri sonrası kolaylıkla simüle edilmesini sağlar. Dolayısıyla tamir sonrası modülatörü araca takmadan test ederek, kullanıcılarına zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlar.

Fren tamir ve bakımı üzerine çalışan özel ve yetkili servisler, oto tamir servisleri, oto elektrik ve elektronik ustaları için ürettiğimiz fren test simülatörümüz, ağır vasıta fren arıza tespit cihazları ile uyumlu çalışmaktadır. Dolayısyla wabco, knorr ve haldex frenlerini marka fark etmeksizin, hava kaçak testi ve pinomatik testlerini direkt olarak test tezgahında yapabilirsiniz. Ayrıca fren modülatörlerinin yanı sıra fren ventillerinin testlerini de başka bir cihaza ihtiyaç duymaksızın yapabilirsiniz.

Üretmiş olduğumuz fren test tezgahı Jaltest fren test chazı ile de uyumlu çalışmaktadır. Jaltest etm fren test cihazı ve fren test tezgahı ile wabco, knorr, haldex frenlerde marka fark etmeksizin test yapabilir ve onardığınız frenleri araca takmadan tezgah üzerinde test edebilirsiniz.

Jaltest Elektonik test modülü (etm) araçlar üzerindeki sensörlerin testini yapmamızı sağlayan, sensörlerle kontrol ünitesi gibi iletişim kurmamızı sağlayan ünitedir. Eğer bir problem var ise problemin nereden geldiğini bulmamızı da sağlayan bir ünitedir. Etm test cihazı ile fren modüllerinin testlerini yapabilirsiniz. Bu modül kalibrasyonlarını gerçekleştirebileceğiniz ek bir modüldür. Bunun yanında tekerlek hız sensörü testi fren balataları testini de yapabiliriz . Paket içeriği; ETM Interface ETM Yazılımı ETM Kabloları EBS Modülatörleri ABS / EBS Tekerlek Hız Sensörleri Fren Balata Aşınma Sensörü Test Adaptörü bulunmaktadır. Man , Mercedes, Daf , Scania, Iveco, Renault , Ford, Isuzu ve diğer tüm kamyon markalarının frenlerini masa üzerinde test edebilirsiniz.

Cihaz alımında, cihaz kullanımı konusunda eğitimi Nitro Garaj şubemizden alabilirsiniz.Yorumunuzu bırakın