İstanbul Chip Tuning Uygulaması Nedir Nerede Yapılır?
24 Kasım 2020 Salı

İstanbul Chip Tuning Uygulaması Nedir Nerede Yapılır?

Chip Tuning nedir? sorusuna kısa ve net cevabımız aracın motoru üzerinde yazılımsal değişiklikler diyebiliriz. Araç motoru üzerindeki tüm kontroller yazılım aracılığıyla gerçekleştirilmekte. Aracın yakıt tasarrufu gibi ayarlamalarının yanı sıra motor gücüyle alakalı düzenlemelerde yine bu yazılım düzenleme işlemleriyle yapılıyor. İşte bu yapılan işlemler Tuning sayesinde sağlanıyor.

Sitemizde yer alan araç listesi bölümünde yapılan işlemler sonrasında yaşanan değişikleri inceleme şansınız var. Öncelik olarak yakıt tasarrufu için seçilen bu düzenleme motor gücündeki yükselmelerinin yanı sıra hız sınırlama ve güç düşürme gibi işlemlerde de tercih edilmekte. Yani doğru yazılım güncellemesi yapılmaması halinde aracınızın da istediğiniz değişiklere sahip olamayabiliyorsunuz.

Chip Tuning Neden Atılır?

Chip Tuning günümüzün modası haline gelen araç kullanıcılarına çok cazip gelen bir uygulamadır.

Aracınızda çekiş düşüklüğü, fazla yakıt yakma vb.  gibi sorunlar varsa veya aracınızın beygirini daha da güçlendirmek isterseniz chip tuning işlemi yapabilirsiniz.

Chip Tuning nasıl yapılır ?

Garajımızı ziyaret ettikten sonra araç garaj işlemine alınmadan önce Autel, Launch vb. arıza tespit cihazlarımız ile ilk öncelikle aracın arıza tespitleri yapılır. Araçta yazılıma karşı bir etken bulunmadığından emin olduktan sonra araç yazılım aşamasına geçilir. Uzman ekip kadromuz ilk öncelikle aracınızın OBD girişinden FLEX  cihazımız ile bağlantı kurulmakta ve aracın orijinal dosyası beyin üzerinden çekilmektedir.

Aracın orijinal dosyası alındıktan sonra Dosya yazılım ekibimize gönderilir. Yazılım ekibimiz aracın beyin haritalarından aracınızın performansını yazılım ile gücü arttırılır ve yakıt tasarruf yapılır dosya işlendikten sonra tekrardan garaj ekibimize atılır ve aracın yazılımlı dosyası tekrardan FLEX cihazımız ile araca yüklenir.

Yükleme tamamlandıktan sonra tekrardan arıza tespiti yapılır ve yazılımın kontrolleri yapılır herhangi bir arıza vb hatalar görülmedikten sonra araç tekrardan size testlim edilir işlem ortalama 45-60 dakika sümektedir. Chip tuning yapıldıktan sonra aracınızın performansı artmış olacak ve daha az yakıt yakmanızı sağlayacaktır.

Chip Tuning Zararlı Mı?

En merak edilen sorulardan biriyse bu yapılan işlemin araca zarar verip vermediği olmakta. Yapılan düzenlemeler öncesinde var olan orijinal yazılımın yedeği alındığı için eski haline dönme konusunda aklınızda bir soru işaretinin olmamasının yanı sıra aslında Tuning çalışması sonrasında aracınız olması gereken istenilen hale gelmiş olmakta. Gerek yakıt tasarrufu gerek motor gücü ayarlamalarıyla daha sağlıklı bir verim almanız sağlanıyor. Yani aracınıza hiçbir zarar vermeyen bu işlem sizin daha iyi bir verim almanızı sağlarken aynı zamanda motorunuzun da ömrünü uzatmaktadır.


 


 

Yorumunuzu bırakın