Magicmotorsport Flex EDC7UC31 Ecu okuma yazma işlemi nasıl yapılır?
24 Temmuz 2020 Cuma

Magicmotorsport Flex EDC7UC31 Ecu okuma yazma işlemi nasıl yapılır?

Magicmotorsport Flex EDC7UC31 Ecu okuma yazma işlemi nasıl yapılır?

Chip tuning işlemi nedir?

Fabrikadan sıfır olarak çıkmış ve normal değerlere sahip olan araç motorlarının kontrol ünitelerindeki yazılımın okunup değiştirilmesi ile performans artışını sağlayan sisteme chip tuning işlemi denmektedir. Chip tuning işlemi yaparak aracın birçok değerini değiştirebilir daha iyi performans göstermesini sağlayabiliriz. Otomobiller fabrikadan standart verilerdeki performans ile çıkmaktadır. Chip tuning yapılan araçların güç ve tork sınırlamaları ortadan kalkar ve buna bağlı olarak yakıt tüketimi minimum seviyeye düşürülür. Chip tuning işlemi eski yıllarda motordaki ateşleme yazılımını değiştirilmesi amacıyla kullanılırdı fakat gelişen teknoloji artık chip tuning işlemini motordaki performansı daha çok artırmak amacıyla yapılmaktadır.
Araçlarda bulunan chipler de ortam sıcaklığı, hava basınç kontrolü ve yakıt püskürtme gibi birçok ayrıntılı işlem yer almaktadır. Yapılan yazılım değişiklikleri ile bu chipler de bulunan yazılım bilgileri chip tuning cihazları ile değiştirilmiş ve yeni durumunu almış olacaktır.

Chip Tuning İşlemi Hangi Tarz Motorlar İçin Uygundur?

Chip tuning işlemi turbo benzinli veya turbo dizel araçlarda daha çok uygundur ve bu motorlara göre uygulama yapılıyor. Ortalama olarak %20-25 roranında performans artışı ve yakıt tasarrufu sağlıyor.
Ayrıca bu yapılan işlemler aracın garanti dışı kalmasına sebep olmamaktadır.

Magicmotorsport Flex EDC7UC31 Ecu okuma yazma işlemi nasıl yapılır?

Magicmotorsport dünyaca ünlü bir firmadır. Sadece araçlara chip tuning yapmakla kalmıyor DSG şanzıman kodlama, EGR çözümleri, DFP çözümü, İmmo Çözümü gibi işlemleri sorunsuzca gerçekleştirmektedir.
Magicmotorsport Flex cihazı Slave ve Master olarak iki paket halinde sunulmaktadır. Slave paket aldığınız taktir de bir bayiye bağlanmaktasınız ve yaptırmak istediğiniz işlemlerinizi bağlı bulunduğunuz bayiye dosyalarınızı yollayarak işlemlerinizi gerçekleştirmektesiniz.
Master paket aldığınız da ise dosyalarınızı kendiniz yazabilir, istediğiniz bayiye özgürce bağlanabilir veya kendiniz bayilikler verebilirsiniz.
EDC7UC31 beynine öncelikle flex cihazınız ile bağlantı kurmalısınız. Kuracağınız portu sistem size gösterecektir. Örneğin OBD veya Bench bağlantısı ile. Bağlantı sağladıktan sonra programda cihazınızı beyne nasıl bağlamanız gerektiğine dair, bağlantı şeması ile karşılaşacaksınız. Flex programında bağlantılar size resimlerle gösterilecektir. Yaptığınız doğru bağlantılar sizin beyinle iletişime geçmenizi sağlayacaktır. Bağlantısını kurduğunuz kısımda dosyalarınızı indirip gerekli düzenlemeleri ve yazılım işlemlerini gerçekleştirip, araca giriş yaptığınız flex programı ile tekrardan yazabilirsiniz.

 


Yorumunuzu bırakın