Mercedes Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?
6 Mart 2020 Cuma

Mercedes Arıza Tespit Cihazları Nelerdir?

Mercedes arıza tespit cihazı Mercedes-Benz yetkili servislerinde ve özel servislerde kullanılan arıza tespit cihazıdır. Bütün Mercedes marka otomobil, ağır vasıta, hafif ticari ve otobüsler için üretilmiş ve kapsamlı bir teşhis aracıdır. Mercedes cihazları ile Smart, Fuso, Cobus, Setra, Foton, Maybach Bharat-Benz, ve Daimler  gibi araç markaları ile uyumludur.

Mercedes cihazları ile araçların bütün parametrelerini değiştirip, uzman modunda tüm ayarlarını yapabilirsiniz. Mercedes cihazınız ile araçlarda hata kodlarını okuma – silme, canlı değerleri okuma, adaptasyon ve kalibrasyon işlemlerini, sistem parçalarını aktifleştirme, sistem parçalarının adaptasyonunu yapma, motor, şase, gösterge modüllerini kodlama ve anahtar kodlama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Ayrıca Mercedes arıza tespit cihazınız ile saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak yetkili servis şifresi aldığınız taktirde online SCN kodlama işlemlerinizide gerçekleştirebilirsiniz.

Mercedes cihazının iki farklı çesidi bulunmaktadır. Günümüzde hala aktif şekilde kullanılan cihazlar Mercedes C4 arıza tespit cihazı ve Mercedes C5 arıza tespit cihazı şeklindedir. Bu iki cihaz arasındaki en belirgin fark kasalarının farkıdır. Mercedes C4 cihazının kasası Mercedes C5 cihazına göre biraz daha ince görünmektedir. Bunun dışında iki cihazında yaptığı işlemler aynıdır. Bu iki cihaz ile hata kodlarını okuyabilir, silebilir, bütün elektronik sistemlerde arıza tespiti işlemleriniz gerçekleştirebilir, adaptasyon işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mercedes cihazları Xentry, DAS, EPC, WIS, ASRA yazılımları ile birlikte çalışmaktadır. Bu programlar ile birlikte arıza tespiti yapabilir, parça kataloglarını görüntüleyebilir, atölye bilgilerine ulaşabilirsiniz.

DAS ve Xentry programları ile araçlarda bakım ve onarım işlemlerinden sonra arıza kodlarını okuyabilir – silebilir, canlı verileri görüntüleyebilir,

EPC elektronik parça kataloğu programıdır. Mercedes araçlara ait tamir bakım işlemleriniz ile ilgili tüm Mercedes-Benz orjinal yedek parçalarını bulabilir, resimleri ve parça numaraları ile birlikte görebilirsiniz.

WIS atölye bilgi sistemi programıdır. Mercedes araçlara ait tamir, bakım, arıza tespiti, kontrol ve hata arama konuları ile ilgili bilgilere bu programdan ulaşabilirsiniz. Uygulama ile tamir çalışmalarınız için gerekli talimatlara, sonradan montaj işlemleri ile ilgili bilgiler verilir.

ASRA yine bir diğer atölye bilgilendirme sistemidir. İş metinleri ve tamir sürelerini belirten elektronik bir katalogtur. İlave işler, açıklama metinleri, ve araç yedek parçalarının resimlerini grafik resimlerini içerisinde bulundurmaktadır. Buradan elde edilen veriler, iş emirleri, maliyet hesaplama, ve faturalar konusunda temel oluşturabilir.

Yorumunuzu bırakın

Yorumlar (1)

G
Gökhan | 7 ay önce

Mercedes Arıza Tespit Cihazı Program olarak kaç versiyon kuruyorsunuz . Kurulan program ile Ağır vasıta Euro 5 ve Euro 6 araçlarda parametreleme işlemi yapabiliyormuyuz?