MERCEDES BEYİN TAMİRİ
30 Nisan 2020 Perşembe

MERCEDES BEYİN TAMİRİ

MERCEDES BEYİN TAMİRİ

Motor Beyni nedir? Görevleri nelerdir?

Elektronik kontrol ünitesi (ECU) veya modül (ECM) olarak da bilinen bir güç aktarma organı kontrol modülü (PCM), aracın önemli işlevlerinin bir çoğunu düzenleyen ve aracın ne kadar iyi çalıştığını doğrudan etkileyen elektronik bir sistemdir.

PCM çok katmanlı bir devre kartı üzerinde tasarlanmış elektronik bileşenlerden oluşur. Motorun ateşleme, yakıt enjeksiyonu ve emisyon sistemleri gibi otomobilin birçok farklı sistemini ve otomatik motorun çalışmasını yönettiği için genellikle motor kontrol sisteminin beyni olarak adlandırılan güçlü bir bilgisayardır. Çalışması açık döngü ve kapalı döngü olmak üzere iki mod halindedir. Açık döngü önceden ayarlanmış bir programda çalışır. Kapalı döngü ise çalışırken çeşitli sensörler kullanılarak motor soğukken aktifleşir ve motor çalışma sıcaklığındayken gerçekleşir.

Güç Aktarma Sistemi Kontrol Modülü (PCM) arabanızda birçok işlevi yerine getirir. Çeşitli motor sensörlerinden gelen bilgileri alır ve belleğine programlanan bu bilgilere ile PCM röleleri, aktüatörleri ve solenoidleri kontrol etmek için çıkış sinyalleri üretmeye başlar.  Diğer yandan, yakıt enjektörlerine uygun miktarda yakıtı ölçen bir komut yollar. Kısaca, tüm sürüş yolculuğunuz boyunca, PCM otomobilin genel sağlığını izlemek için tüm değişiklikleri otomatik olarak algılar ve düzeltir.

Motor Beyin Kontrolü Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Otomobilin motor kısmında veya yolcu kabini içine konumlandırılmıştır. Boyutu otomobil teybinden daha küçüktür. Bu küçük cihaz bir kaç mikro bilgisayar içermekte ve motorun sürüş esnasında ya da durduğu sırada değişen şartlarda en doğru ve düzgün biçimde yönetimini sağlamaktadır.
Bu mikro bilgisayarlar, bir chip içerisinde bulunan programı çalıştırır.
Bu chip motorun tüm yönetimini ve kontrolünden sorumludur, motorun çalışma koşullarını devamlı kontrol eder, parametreleri hesaplar ve sürekli olarak değişkenleri ayarlanabilmektedir. Tüm bu değişkenler göz önünde tutularak bir saniye içerisinde yüzlerce kez tekrarlanır. Bütün bu ölçümler, basınç, sıcaklık, devir, hız, hava yoğunluğu vb. işlemleri değişkenlerin, milyarda bir sapma ile motor içinde bulunan yüzlerce sensör tarafından gerçekleşmesiyle mümkün olmaktadır.

Motor Beyni Tamiri İşlemi

Nitro Mekatroniğin ürettiği Ecutest beyin test simülatörü otomobillerin motorlarında kullanılan elektronik kontrol ünitelerinin (ECU) arıza vermesi durumunda, motor üzerindeki tüm parçalarını kontrol ederek arızanın yerini tam olarak saptar ve bunu size bildirir. Yapacağınız işlem karışık beyin sistemindeki arızanın saptanmasıyla bu kısmın onarımı olacaktır. İşlem bu kadar basit ve profesyonelce gerçekleşmektedir.

Nitro Garajda Mercedes Euro 4, 5, 6 beyin tamirleri gerçekleşmektedir.


Yorumunuzu bırakın