Mercedes Motor Beyni Programlama ve Scn Kodlama İşlemleri
31 Mart 2020 Salı

Mercedes Motor Beyni Programlama ve Scn Kodlama İşlemleri

Mercedes Motor Beyni Programlama ve Scn Kodlama İşlemleri

Motor Beyni Programlama (Chip tuning)

Günümüzde araçlar sensörler ve beyinlerle çalışır. Elektronik sistemlerle üretilmiş yeni nesil araçlarda  sistemler aracın motor beyni tarafından yönetilir. Ecu yani elektronik kontrol ünitesi sensörlerden gelen verilerle tüm sistemi kontrol eder. Motor beyni aracın en iyi koşullarda çalışması için sensörlerden gelen verileri toplar, ecu aracın yakıt kullanımını kontrol eder. Sürücüler yakıt tüketimini azaltmak, aracın gücünü ve performansını arttırmak için beyni yeniden programlamak ister. Bu işlem için beyin programlama (chip tuning) cihazları gerekir. Cihazla beraber beyindeki kayıtlı veriler okunur, yedeklenir, dosyada gerekli düzenlemeler yapılır ve doya motor beynine tekrar yüklenir. Bu cihazın kullanım amacı yakıttan tasarruf ve performans artışı sağlamaktır. Mercedes araçlarda yapılan diğer bir işlem scn kodlama işlemidir.

Scn Kodlama

Scn ; Software Calibration  Number yani yazılım kalibrasyonu demektir. Araçlar piyasaya sürüldükten sonra ilerleyen zamanlarda problemler çıkabilir. Bu problemler yeni güncellemelerle çözülür. Scn kodlama Mercedes araçlara özel araç beyinlerini güncelleme ve güncellenen beyinleri araca yeniden kalibre etme işlemidir. Yani araçlardaki eski problemli yazılımlar yerine araç motor beynine bağlanıp güncellenmiş yeni yazılımları araca tanıtma işlemidir.

Daha önce Scn kodlaması Mercedes Benz yetkili servislerinde yada yine onların belirlediği özel servislere verilen şifrelerle beraber yapılan bir işlemdi. Ama artık bir şifreye ihtiyaç duymadan arıza tespit cihazları ile bu işlem yapılabiliyor.

Autel firmasının ürettiği Maxisys MS908S Pro ve Maxisys Elite arıza tespit cihazları ile birlikte Scn kodlama işlemini yetkili bir servis gibi yapabilirsiniz. Autel bulut sistemi ile birlikte şifre olmadan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Autel  MS908S Pro ve Maxisys Elite cihazları adaptasyon kalibrasyon, arıza kodu okuma silme, canlı veri görüntüleme gibi temel işlemlerin yanı sıra Mercedes online motor beyni programlama ve scn kodlama işlemleri için de doğru bir tercihtir. Aynı zamanda Amerikan Asya ve Avrupa grubu araçları kapsar, ve Bmw ve Vag grubu araçlarda online işlem konusunda profesyonel hizmetler sunar.

 

 


Yorumunuzu bırakın