Oto Ekspertiz Nedir, Oto Ekspertiz için Arıza Tespit Cihazının Önemi Nedir?
5 Haziran 2020 Cuma

Oto Ekspertiz Nedir, Oto Ekspertiz için Arıza Tespit Cihazının Önemi Nedir?

Ekspertiz kelimesi, Fransızca kökenli “expert” kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime Türkçe’ye eksper şeklinde çevrilerek günlük kullanıma dahil edilmiştir. Eksper, belirli bir konuda teknik bilgisi olan kişi anlamına gelmektedir.

Ustaların arıza tespit cihazı  ve  test ekipmanları ile  otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek onlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelmektedir.

Oto Ekspertizin Araçlarda Baktıkları Sistem

Motor testi;  motorun gücü, yıpranma payı ve aşınma durumuna bakılır.

Boya-Kaporta;  bu test esnasında  arıza tespit cihazları,test ekipmanları  ve teknik ustalar eşliğinde aracın boya, kaporta, değişen parçalar, hangi parçalarda boya olup olmadığı, kazaya karışıp karışmadığı kontrol edilir.

Motor gücü (tork) ölçümümotorun her devirde ne kadar güç ürettiğini tespit etmek ve grafik ekranında göstermek için gerçekleştirilir. Herhangi bir revizyon ya da modifikasyon yapılmışsa öncesi ve sonrası güç değerleri karşılaştırılır.

El Freni Testi; Maksimum sol ve sağ fren kuvvetleri ölçümü

Frenleme şiddetine göre tekerleklerin katkı payı ölçümü

Sol ve sağ tekerlek farkı yüzde hesaplama işlemi

Frenleme şiddetine göre fren yüzdeleri hesaplama işlemi

İsteğe bağlı olarak gerçekleştirilen kol kuvveti ölçümü

Araç ağırlığına göre fren sistemi yeterlilik kontrolü

Süspansiyon Testi;  aracın süspansiyon konusunda yeterliliği ortaya çıkarılır. Uygulanan süspansiyon testi 5 aşamadan oluşur:

Dört tekerleğin minimum tutunma kuvveti

Minimum tutunma frekansı

Eusama standartlarına göre test

Her bir tekerleğin ağırlık ölçümü

Araç ağırlığı ölçümü

Arıza Tespit Cihazının Önemi 

Günümüzdeki otomobillerin tamamı birden fazla elektronik kontrol ünitesine sahip oldukları için bu elektronik ünitelerde oluşan arızaları bulmak zor olmak ile birlikte zaman kaybına yol açmaktadır.

Günümüz de hayatımızın her alanında yer alan hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünler vardır.

Bu ürünler arasında Otomotiv test ekipmanları katagorisinde yer alan  Arıza tespit cihazları araç üzerinde kontrol üniteleri ile iletişim kurarak bu ünitelerden gelen olumlu ve olumsuz bilgileri değerlendirerek araç üzerinde arızalı olan ecuyu veya parçayı direk söylemektedir.Aslında bu arıza tespit cihazı kullanan kişinin bilgisiyle özleşip aynı zamanda kullanıcıya yon vererek kolaylık sağlayıp zamandan kazandırıyor.

İkinci el araba alırken satıcı aracı satabilmek için  çoğunlukla fazla kilometre yapmış  aracın kilometresini(km) düşürmektedir. Sıklıkla karşılaştığımız bir durum bu durumu önlemek adına ve aynı zamanda aracın orjinal km.de  olup olmadığını  arıza tespit cihazları ile öğrenmek mümkün. EKSPERTİZ firmaları ve GALERİCİLER müşterilerine hizmet ve dürüstlük adına aracın   km ve diğer arıza bilgilerini arıza tespit cihazları  ile öğrenebilmektedir.

En önemlisi kendimizi ve  işimizi geliştirerek büyüyen otomotiv sektöründe çağa ayak uydurmamızı para kazanmamız konusunda büyük önem kazanmaktadır.

Örneğin ; Atölyenize gelen modelli bir aracın arızasını bulamayıp çözemediğiniz taktirde  o arızayı farklı bir usta arıza tespit cihazı ile çözüm sağlar ise o müşteri birdaha sizin atölyenize  gelmeyecektir. (Müşteri kaybı yaşandı ) buna benzer birçok örnekler mevcut.

Bu ve buna benzer durumların yaşanmaması için atölyenizde arıza tespit cihazı kullanmanız gerekir .Bu sayede atölyenize gelen araçların  onarımını en hızlı bir biçimde çözüm sağlayarak müşterinize kaliteli ve iyi hizmet sunarak müşteri potansiyelinizide genişletmiş olursunuz.

Arıza tespit cihazı Atölyede olması gereken ekipmanlar arasında yer almaktadır .kendimizi ve işimizi geliştirmek,iyi bir hizmet vermek ,para kazanmak istiyorsak arıza tespit cihazınız kullanmanızı tavsiye ederim.

Yorumunuzu bırakın