TPMS Nedir ?
7 Mart 2020 Cumartesi

TPMS Nedir ?

Tpms yani lastik basınç takip sistemi araç içi lastiklerin anlık olarak değerleri kontrol edip sürücüye rapor eden sistemdir. 2006 yılında üretilmeye başlayan bu sistem birçok araçta kullanılmaya başlanmış 2014 yılı ve üstü araçlarda yaygın hale gelmiştir.


Araç üzerinde Tpms Sensörün Faydaları

  • Kaza riskini azaltır
  • Araç performansını düzenli hala getirir
  • Lastik içerisindeki basınç uyarılarını verir
  • Lastiklerde oluşan kaçak havayı verir.

TPMS Sensör Arızası Nedir?

2014 yılı ve sonrası genellikle tüm araçlarda tpms sensörü bulunmaktadır. Lastikçilerin korkulu rüyası Tpms arızası günümüzde yaygınlaşmıştır. Bazı araçlarda tpms sensör arızası gösterge üzerinden arıza ışığı sıfırlama yapılsa da bazı araç gruplarında işe yaramıyor. Genel olarak tpms sensör arıza verdiği zaman lastik basıncının kontrolünün yapılması önerilir. 3, 4 kilometre ilerledikten sonra tpms arıza ışığı sönebilir. Hala tpms arıza ışığı sönmüyor ise lastik üzerindeki tpms sensörü arızalı olabilir.

TPMS Sensör Kodlama ve Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Tpms sensör, lastik basınç valfinde veya jantta bulunmaktadır. Bu sensörler iletişimi elektronik kontrol ünitesi ile sağlar. Tpms sensörlerin içerisinde pil bulunur. Her araçta bulunan sensör ortalama 5 yıl aktif olarak kullanılabilir ve 5 yıldan sonra sensör değişimi yapılıp kodlama yapılması gerekir. Pil ömrü haricide sensörler farklı sebeplerden dolayı arıza yapabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Tpms sensörlerinin tamiri olmadığı için değişim yapılması gerekir. Değişim yapılmadan önce eski tpms sensörünün içerisinde ID bilgileri okunmalıdır ve daha sonra yeni takılacak sensöre aktarılır .Bu işlemlerden sonra direkt arıza sönmeyebilir. Kalibrasyon ve adaptasyon işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Günümüzde yaygın hala gelen TPMS arızaları yaygın hale gelmiştir. Autel firmasının ürettiği Tmps diagnostik cihazları ile tpms arızaları daha kolay ve güvenilir şekilde çözülmektedir.

Autel TPMS Diagnostik Cihazları

Autel Tpms diagnostik cihazları ile Tmps arızaları daha kolay ve güvenilir şekilde çözmek mümkündür.

TS508 yeni nesil Tpms tanılama ve servis aracıdır. Ts 508 sensörleri aktif eder, sensör durumunu okur, Tpms arıza durumunu kontrol eder, sensörlerin programlanmasını ve adaptasyonunu sağlar.

Cihazın iki servis modu bulunur, bu mod seçenekleri sayesinde zaman ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz

Hızlı Mod: Tpms sensörlerini kontrol etmek ve mx sensörleri hızlı bir şekilde programlamak için kullanılır.

Gelişmiş Mod: Sensör kontrolü, tpms teşhisi, mx sensör programlama ve sensör yerini yeniden tanılamak için kullanılır

TPMS Diagnostik ve Tpms sensörleri

Üzerinden ürünleri incelebilirsiniz

Ürün kullanım videosu


Tpms sen hakkında bilgi ve bölge montaj noktaları

https://tpmsdiagnostik.com/

Yorumunuzu bırakın