Volvo Ağır Vasıta Araçlarda Chiptuning Uygulamasının Yararları
11 Haziran 2020 Perşembe

Volvo Ağır Vasıta Araçlarda Chiptuning Uygulamasının Yararları

Volvo Ağır Vasıta Araçlarda Chiptuning Uygulamasının Yararları

Chiptuning araçların Elektronik Kontrol Ünitelerindeki (ECU) yazılıma müdahale edilerek Aracın Performansını artırmak ve yakıttan tasarruf sağlamak için yapılır.Chip tuning, daha fazla güç, daha temiz emisyonlar veya daha iyi yakıt verimliliği olsun, üstün performans elde etmek için bir otomobilin veya başka bir aracın elektronik kontrol ünitesindeki silinebilir programlanabilir salt okunur bir bellek yongasını değiştiriyor veya değiştiriyor.

Ülkemizde en çok kullanılan ağır vasıta markası olan  Volvo Truck ve iş makinası gibi araçlarla geniş bir hizmet ağı sunmaktadır.

Bununla beraber kullanıcılar için araç performansını en etkin şekilde artırmak ve yakıttan tasarruf sağlamak öncelikli yaptırmak istedikleri işlemin başında yer almaktadır.

Ağır Vasıta Araçları ülkelerin şartlarına göre değişiklik göstermekle birlikte belli bir hız ve güç kullanımı ile hizmete sunulmaktadır.

Ancak bu donanımın yetersiz görüldüğü durumlarda elektronik Kontrol ünitesindeki yazılımına müdahale edilir. Güç ve tork sınırlamasını artırarak yakıttan tasarruf sağlamak mümkündür.

Chiptuning Nedir ?

Chiptuning işlemi orijinal Chip in sökülüp yerine yeni Chip takılması veya Aracın mevcut yazılımına müdahale edilerek yeni yazılımın motor kontrol ünitesine aktarılması şeklinde olabilmektedir. Daha çok tercih edilen ve maliyeti düşük olan Yazılıma müdahale edilerek yapılan işlemdir. Nitro Mekatronik mağazasında satışa sunulan Dimsport Transdata Slave Beyin Programlama Cihazı ile aracın mevcut yazılımına müdahale edilerek bu işlem çok kolay ve sağlıklı şekilde yapılır.

Bu cihaz ile Volvo Ağır Vasıta Aracınızın motor beyinlerinin kapağını dahi sökmeden doğrudan OBD üzerinden yazılımı okumak ve yazmak mümkündür.

OBD üzerinden bağlantı kuralamadığı durumlarda ise BDM, Boot, Jtag, NBD ve DAM modu üzerinden işlem yapılabilmektedir.

Chiptuning işlemleri için nitrobilisim.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bize ulaşmak için :

0850 755 0230 arayabilirsiniz.

 

Yorumunuzu bırakın